Stejně jako tři předchozí roky trávili i letos mladí basketbalisté Slovanu Mariánské Lázně konec prázdnin na soustředění v Klatovech. Příprava na letošní sezónu je obzvlášť důležitá, junioři v kategorii U 20 budou hrát premiérově extraligovou soutěž. Starší dorostenci v kategorii U 18 se pak budou snažit navázat na předchozí úspěchy svých starších kamarádů v I. lize – 3., 3. a 1. místo.

Kromě obvyklých basketbalových a atletických dávek přišla tentokrát na řadu i posilovna a nechyběla ani přípravná přátelská utkání.
Dorost se utkal s extraligovou Lokomotivou Plzeň. I když zápas skončil 112:48 v neprospěch Slovanu, nebyl trenér Roman Gezo s předvedeným výkonem nespokojen. Síly totiž změřila družstva s velmi rozdílným věkovým průměrem. Lázeňští nastoupili převážně s hráči z ročníků 1993-4, kdežto Plzeň přijela kompletně s ročníkem 1990.
Velmi dobře se v tomto duelu představil rozehrávač Tomáš Kříž, jenž výborně vyvážel míč do útočné poloviny i přes soupeřův celoplošný presink. Bylo vidět, že Kříž na sobě přes léto hodně zapracoval. Dobře si počínal pod koši Josef Littman. Ten jako jediný mohl výškově konkurovat hráčům Lokomotivy.

Junioři změřili síly s domácím druholigovým týmem mužů TJ Klatovy. I přes značnou únavu z předešlých tréninkových zápřahů - hrálo se ve už čtvrtek, soustředění začalo předtím v neděli – překvapili hráči Slovanu nejen početnou diváckou návštěvu, ale i svého trenéra a zvítězili v poměru 85:66. To jim před zahájením soutěže jistě zvedlo sebevědomí.
Všichni, kteří nastoupili, předvedli kvalitní výkon. Díky dobře zvládnutým rychlým protiútokům a střelbě z krátké i větší vzdálenosti nedovolili domácím pomyslet na výhru. Pod koši odvedl tradičně dobrou práci Marek Lang a na stejném postu se dobře ukazovali také pivotmani Tomáš Šebesta a Radek Vodička.

Právě uplynulý víkend absolvovalo družstvo U 20 turnaj mužů v německém Schwabische Hall, kde obhajovalo loňskou čtvrtou příčku a poslední přípravný zápas sehraje v pátek 14. září v domácí hale v Tyršově ulici od 18 hodin s dalším účastníkem II. ligy – Jiskrou Aš. Pak už přijdou na řadu mistrovské zápasy v basketbalové extralize. První z nich sehraje Slovan 22. září v 17 hodin doma s BSK Fénix Modřany. O den později od 11 hodin proti němu nastoupí plzeňská Lokomotiva.
Termín zápasů dorostu, vzhledem ke skutečnosti, že obě mužstva mají téhož kouče, zatím ještě není zcela jasný. Začínat se bude ale každopádně v domácí prostředí se Sokolem Vyšehrad a BK Kladno. Utkání se budou zřejmě oproti ostatním zápasům předehrávat nebo dohrávat.
V každém případě se ale mají mariánskolázeňští fanoušci na co těšit, všichni jsou srdečně zváni do hlediště. Každý hlas a každá trumpeta budou potřeba.