Reprezentace plážové kopané má za sebou první významnou sezonu, ve které po Evropě sbírala nejen cenné zkušenosti, ale rovněž si připsala několik skalpů týmů evropské špičky. O reprezentaci, ale i o plážovém fotbalu u nás jsme si povídali s reprezentačním trenérem Oldřichem Prohlem z Chebu, který při výběru českého týmu myslel i na fotbalisty chebského regionu. Evropskou plážovou kopanou tak okusilo hned několik hráčů: Václav Bezdička, Michal Kýček či Pavel Veleman.

Osmé místo je úspěchem

Jaké byly vaše cíle po absolvování beachsoccerové tour po České republice?
„Chtěli jsme se pokusit o zázrak - postoupit do Evropské beachsoccerové ligy (EBSL) mezi osm nejlepších celků v Evropě. Již samotný los k nám byl velmi krutý a hned do úvodního utkání v řeckých Athénách nám přiřadil soupeře z nejsilnějších. Mužstvo Ukrajiny, současného mistra Evropy a jeden z nejsilnějších evropských celků. Druhým soupeřem bylo velmi silné mužstvo Německa, kde jsou všichni hráči profesionálové, hrající jak letní tak i zimní beachosccerovou ligu. Po vynikajících výkonech jsme oba své soupeře porazili shodným výsledkem 4:3 a svým postupem do EBSL jsme šokovali celou beachsoccerovou Evropu. Dalšími postupujícími mužstvy se staly Polsko, Rusko a Švýcarsko. Tyto 3 země a my jsme se přiřadili k evropským velmocím (Itálie, Španělsko, Francie a Portugalsko).

Jak se vedlo reprezentačnímu týmu v Evropské beachsoccerové lize?
„Liga se skládala ze 4 turnajů (Itálie – San Beneddeto Del Tronto, Portugalsko – Portimao, Francie – Tignes a Španělsko – Mallorca). Naším jediným cílem bylo získávat zkušenosti v zápasech s nejlepšími evropskými celky a toto jsme do puntíku splnili. Sehráli jsme mnoho kvalitních a vyrovnaných zápasů s mužstvy Francie, Portugalska, Itálie, Španělska a nebýt špatných výkonů rozhodčích, tak jsme tyto utkání vyhráli a mohli jsme v celkovém pořadí EBSL umístit lepé než na osmém místě. Bohužel, zaplatili jsme nováčkovskou daň a svoji roli sehrál i fakt, že Česká republika nemá beachsoccerového rozhodčího. Na tomto bodu je třeba zapracovat.“

Je tedy konečné osmé místo úspěchem?
„Díky těmto zápasům se někteří hráči dostali za tak krátkou dobu již na 16 reprezentačních startů a zkušenosti, které jsme všichni získali, jsou neocenitelné. Myslím, že musíme celou naší misi EBSL považovat za velmi úspěšnou.
Mužstva jako Německo, Belgie, Maďarsko a mnoho dalších se o postup do EBSL pokoušejí již řadu let a nám se to podařilo na první pokus, což je obrovský úspěch celého českého fotbalu. Beachsoccerová reprezentace pod mým vedením v ČR existuje od srpna loňského roku a hned na první pokus jsme si zajistili účast v EBSL a zároveň se kvalifikovali na ME v plážové kopané, které se uskuteční v květnu 2008 ve Švýcarsku, kde se opět střetne osm nejlepších celků z letošní EBSL. Na závěr EBSL jsme dostali cenu FAIR PLAY s tím, že nás všichni považovali za opravdové gentlemany a i když nás v některých zápasech rozhodčí dost poškodili, nikdy naše mužstvo nesáhlo k nefér zákrokům a během celého turnaje jsme dostali nejméně žlutých karet a ani jednu červenou. Naše vystoupení bylo hodnoceno velmi kladně všemi zúčastněnými mužstvy, rozhodčími a všemi představiteli BSWW. Z Mallorky jsme se odváželi krásný pohár pro vítěze FIFA Fair Play.“

Určitě jste se setkal během turnajů s řadou významných osobností beachsocceru. Navázal jste nějaké kontakty, které by vám mohly pomoci v dalším rozvoji tohoto populárního sportu?
„Určitě. I tento fakt byl kromě hráčských zkušeností pro další rozvoj důležitý. Navázal jsem řadu kontaktů, které budou v blízké budoucnosti užitečné. Zamýšlíme uskutečnit několik trojutkání se spřátelenými týmy (Polsko, Rusko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Bulharsko atd). Získal jsem osobní přátelské kontakty s trenéry zmiňovaných zemí a s nimi se domluvil na výše zmiňovaném postupu další spolupráci. Velkou poctou byla pochvala od nejvyššího představitele a prezidenta BSWW ve světě Gábina Renalese, který naše vystoupení hodnotil velmi pozitivně, velmi se mu líbila organizační spolupráce. Ocenil naše sportovní výkony a na závěr řekl, že cenu FIFA Fair Play si bez jakékoliv diskuse zasloužíme právě my. Dále se velmi zajímal o beachsoccer v České republice. Po skončení turnaje na Mallorce si k nám sedl polský trenér, pogratuloval nám a řekl, že nechápe jak je možné, že jsme mohli postoupit do EBSL za podmínek, které máme a velmi nás obdivoval. Pro srovnání v Polsku je 14 špičkových hřišť speciálně na beachsoccer, u nás ani jedno. Dále tam mají čtyři uzavřené haly speciálně na beachsoccer, kde mohou trénovat po celý rok, u nás taková hala není ani jedna. Rozpočet takové haly je přibližně 3-5 miliónů. Dále je v Polsku zaregistrováno asi 40 mužstev speciálně zaměřených na plážový fotbal, u nás prozatím není takové mužstvo žádné. Zde je vidět pro srovnání, z kolika hráčů může Polský trenér na rozdíl ode mne vybírat. Na zápasy beachsoccerové ligy v Polsku chodí v průměru pět tisíc lidí, u nás chodilo kolem stovky. V ostatních zemích jsou podmínky ještě mnohem lepší než v Polsku.“

Problém uvolňování hráčů

Jak vám vycházely vstříc oddíly, které uvolňovaly hráče pro reprezentační starty?
„Právě, to byl dost velký problém. Jsem si jistý, že v případě, že mužstvo, které vyhrálo kvalifikaci v Athénách, by zůstalo spolu pohromadě po celou dobu EBSL, vyhrálo by více zápasů. Našeho nejlepšího útočníka Saláka ze Sokolova již klub neuvolnil ani jednou, dále nám náš nejlepší obránce Kovařík z Viktorie Plzeň odletěl na Universiádu do Thajska, naše brankařská jednička Kýček musel plnit klubové povinnosti ve svém mužstvu Union Cheb atd. Na každý turnaj jsme odjížděli vždy s minimálně 2 až 3 změnami. Občas se stávalo, že jeli kluci, kteří na písku nehráli ani jednou nebo jen minimálně.“

Jaký byl o reprezentační utkání zájem z řad médií?
„Všech 14 zápasů naší reprezentace vysílal živě Eurosport 2 a lze předpokládat, že zápasy naší reprezentace vidělo u televizních obrazovek po celém světě milióny diváků.“

Silný partner je nutností

Jak vidíte budoucnost české beachsoccerové reprezentace?
„Tak zaprvé se musíme pokusit sehnat silného partnera, který uvolní finanční prostředky v rozmezí 2-5 miliónů Kč. V současné době jsme v jednání s třemi takovými firmami, které by měly zájem vstoupit do beachsocceru včetně toho, že by vybudovaly beachsoccerovou arénu pro 3.000 lidí. Pokud tato spolupráce vyjde, tak bychom rádi vybrali 15-20 fotbalistů, kteří by měli o beachsoccer velký zájem, chtěli by na sobě celoročně pracovat a obětovat beachsocceru vše. S těmito hráči bychom podepsali profesionální smlouvy, dávali jim plat a několikrát v týdnu bychom s nimi po celý rok trénovali. Z těchto hráčů by se stali beachsoccerový specialisté, zaměření pouze na beachsoccer.
Dále bychom chtěli udržet stávající partnery a prodloužit s nimi smlouvy, popřípadě je ještě navýšit, zajistit si finanční soběstačnost po celou sezónu a to jak pro reprezentaci tak i pro beachsoccerové tour. Najet na obdobný marketinkový plán, jaký má například Švýcarský beachsoccerový svaz, který je příkladem pro všechny ostatní země. Švýcarský beachsoccer spadá pod marketinkovou firmu, která zajišťuje všechny finance na celoroční trénování, na výjezdy reprezentace a na vše ostatní. Švýcarský fotbalový svaz jim neplatí nic, pouze oficiálně přihlašuje švýcarskou beachsoccerovou reprezentaci na akce pořádané FIFOU, UEFOU či BSWW.

Je třeba rovněž najít společnou řeč s futsalisty a hráči velkého fotbalu. Je již téměř jisté, že v budoucnu se bude většina akcí krýt, a proto je třeba si s hráči promluvit a hráči se sami musí rozhodnout, kterému druhu fotbalu dají přednost. My budeme trvat na tom, aby se naši hráči věnovali pouze beachsocceru. Už by se neměla nikdy opakovat situace z letošního roku, kdy nám hráči oznámili, že je klub nepustí na reprezentační sraz a my museli na poslední chvíli shánět nové a nové hráče. Nejenže to stálo nemalé peníze, ale navíc jsme museli občas brát i hráče, kteří neměli s beachsoccerem žádné zkušenosti. Ve všech zemích, které letos hráli EBSL, jsou hráči profesionálové zaměřeni pouze na beachsoccer. Právě díky tomuto faktu lze náš postup a naší účast v EBSL považovat za obrovský úspěch. Překvapili jsme celou beachsoccerovou Evropu, zapsali jsme ČR do povědomí všech, kteří se zajímají o plážový fotbal. O naší účasti se psalo v mnoha sportovních denících, časopisech a webech. Od této chvíle jsme považováni za evropskou elitu plážové kopané a v této pozici se chceme nadále udržet.“

Pomohl Cantona

Když hrála česká reprezentace v Tignes ve Francii, potřeboval trenér Prohl dopravit brankáře Kýčka a Kovaříka o jeden den dříve domů, neboť hráči měli klubové povinnosti. „Nikdo nám nechtěl pomoci. Letiště bylo z horského střediska Tignes vzdáleno 200 km a jedinný, kdo nám nakonec pomohl, byl slavný Eric Cantona, bývalý francouzský reprezentant, který vše zařídil a nechtěl za to ani žádné peníze. Oba hráči se tak díky jeho ochotnému a rychlému jednání dopravili včas ke svým klubům,“ vypráví Oldřich Prohl, kouč české beachsoccerové reprezentace.

Tour po České republice a plány do budoucna

V červnu byla zahájena beachsoccerová tour po České republice, která měla za cíl propagovat beachsoccer v Čechách a na Moravě. Celá tour byla rozdělena na 5 kvalifikačních a postupových turnajů, organizoaných po celé ČR. Turnaje se uskutečnily v Českých Budějovicích, Plzni, Chebu a vyvrcholením bylo 2. mistrovství České republiky, které se uskutečnilo opět v Plzni. Ředitelem a organizátorem celé tour byl reprezentační trenér ČR Oldřich Prohl.
Nedávno skončenou beachsoccerovou tour lze považovat za úspěšnou. Během celé tour se do bojů zapojilo celkem 48 mužstev.
Z 2. MČR byl na ČT 4 celkem 6x vysílán 30 minutový záznam, který zhlédly u televizní obrazovky statisíce diváků.
Nejbližší akce v České republice je Český pohár, který se uskuteční 22. prosince v Beachclubu Praha. Bližší informace na web: www.beachsoccer.cz.
Plány beachsocceru v ČR
1. Uspořádat zimní ligu v beachsocceru v halách, kde se hraje beachvolejbal. Tato liga by měla probíhat formou jednodenních turnajů.
2. Letní beachsoccerovou tour uspořádat ve více městech po celé ČR a ještě více tím propagovat beachsoccer v Čechách a na Moravě.
3. Na ČMFS zaregistrovat všechny kluby a hráče, kteří mají zájem hrát beachsoccer a to jak v létě, tak i v zimě.
4. V letních měsících uspořádat dva až tři žákovské turnaje.
5. Vybudovat ženskou reprezentaci ČR v beachsocceru.