O tom, že ne každý podnikatel kouká jen na to, jak sedřít své zaměstnance z kůže, svědčí i jedna sázka o výsledek na 26. ročníku triatlonu Železný dědek – Memoriál Míry Touše (plavání – 600 m, kolo – 44 km a běh – 12 km), jenž se o právě uplynulé sobotě odehrál na koupališti Lido v Hamrníkách u Mariánských Lázní.

Provozovatel jedné lázeňské kavárny Michal Kandráč, jinak velmi zdatný borec v některých sportovních disciplínách, je v tomto směru vlaštovkou. S brigádnicí Evou Tuháčkovou se vsadil, že zvládne Železného dědka pod dvě hodiny a deset minut. Čas to je solidní, i když ne nepřekonatelný, nejlepší specialisté to zvládají okolo hodiny a tři čtvrtě. Studentka Eva Tuháčková z pořadatelského vodáckého týmu si to však v minulosti také zkusila, a tak věděla své. Při výhře jejího zaměstnavatele by musela jeden víkendový den odpracovat zdarma, v opačném případě by za normální pracovní dobu obdržela dvojnásobný plat.

Za téměř ideálního počasí se na Železného dědka dostavilo 83 triatletů. Byla to šestá nejvyšší návštěva v historii. Bylo sice trochu pod mrakem a na kole mírně foukalo, to ale vadilo spíše amatérským závodníkům, kteří neznají základní Murphyho cyklistický zákon: Pokud jedeš na kole, tak je to vždycky proti větru.

Do závodu vstoupil jako vítr chebský junior Jakub Kršňák. V plavecké části to všem pořádně natřel a z vody vylézal s více jak půlminutovým náskokem před nejbližším pronásledovatelem. Na kole si v balíku pohlídal pozici a po druhém nejlepším běhu si zaslouženě doběhl pro celkové prvenství.
Jako druhý proťal cílovou čáru vítěz kategorie mužů Jaroslav Holeček ze Slávie VŠ Plzeň.

Mezi veterány byl nejlepší František Bulava z Chýně a v ženách zvítězila Milada Štecherová z Aše.

Pořadatelé odměnili i nejlepšího domácího závodníka, jímž byl atlet Zdeněk Dúbravčík, a nezapomněli ani na nejstaršího účastníka, Petra Bečváře z Plzně. Cenu dostal i ten nejmladší – Michal Pich z Mariánských Lázní. Škoda jen, že se stejně jako loni nevyhlásil Čulibrk za poslední místo. Dvanáctinásobný účastník Železného dědka – Petr Kabourek z Vyšehradu - by si nějakou odměnu určitě zasloužil. Jinak se v tomto směru mariánskolázeňští vodáci vytáhli. Kromě finančních odměn a spousty věcných cen byly zalaminované diplomy z dílny Jiřího Sysaly s fotkami každého medailisty třešničkou na dortu.

A jak dopadla ona v úvodu zmíněná sázka? Kandráč to uplaval, ujel a uběhl za 2:26:13, a tak bude Tuháčkovou jeden den sponzorovat.