Šachové legendy (Viktor Korčnoj, Jan Timman, Robert Hübner a Vlastimil Hort) se utkají s mladými velmistryněmi (Humpy Koneru, Anna Muzyčuk, Kateřina Lahno a Jana Jacková) v dvoukolovém scheveningenském zápase Sněženky a Machři - Czech Coal Chess Match 2009 od 28. listopadu do 5. prosince 2009 v hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních. Hrát se bude tempem 90 minut na 40 tahu + 30 minut do konce partie s přídavkem 30 s za každý provedený tah. Zápas pořádá občanské sdružení Pražská šachová společnost.

Mnohonásobný uchazeč o světový trůn a nejdéle hrající velmistr Korčnoj nastoupí za „Machry“ v zápase se špičkovými mladými hráčkami, který bude na místě komentovat exmistr světa Spasskij. Na první šachovnici „Sněženek“ bude hrát teprve dvacetidvouletá Indka Koneru, která je v současném ženském žebříčku druhá na světě. Kromě Korčného (78 let, Švýcarsko) se s velmistryněmi utkají legendární hráči Jan Timman (57 let, Nizozemí), Robert Hübner (61 let, SRN) a Vlastimil Hort (65 let, ČR). Družstvo Sněženek tvoří Humpy Koneru (22 let, Indie), Anna Muzyčuk (19 let, Slovinsko), Kateřina Lahno (19 let, Ukrajina) a Jana Jacková (27 let, ČR). Hrát se bude od 28.11. vždy jednou denně od 16. hodin. Každá velmistryně sehraje s každým z velmistrů dvě partie, utkání potrvá osm dní od 28.11. do 5.12. V komentátorské místnosti budou kromě Spasského přítomni další špičkoví hráči Fridrik Olafsson, Marek Vokáč, Robert Fontaine, Michal Konopka a Mark Dvoreckij.

Pro zájemce a diváky je v sobotu 28. 11. od 10.00 hodin v hotelu San Remo připravena přednáška a simultánka velmistra Olafssona. Bývalý president mezinárodní šachové organizace FIDE Fridrik Olafsson bude hovořit i o vztazích s fenomenálním šachistou Bobbym Fischerem, se kterým se stýkal až do jeho smrti v loňském roce.

Při loňském prvním zápase Sněženek a Machrů po velmi vyrovnaném průběhu nakonec vyhrál mužský kvartet Anatolij Karpov, Vlastimil Hort, Fridrik Olafsson a Wolfgang Uhlmann. Sněženky Viktorije Cmilyte, Anna Ušenina, Jana Jacková a Kateřina Němcová dosáhly pozoruhodného úspěchu, když česká jednička Jacková hned v prvním kole sestřelila v miniaturce bývalého mistra světa Anatolije Karpova.

Zápas, který bude probíhat od 27. listopadu do 5. prosince v hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních, pořádá občanské sdružení Pražská šachová společnost (www.praguechess.cz), na jehož webu již nyní najdete základní informace o utkání i aktérech. Postupně budou na webu přibývat další informace a fotografie a v době zápasu je zajištěn přenos všech partií on-line na internetu.

(dus)