Zřejmě nejfrekventovanějšími klišé poslední doby jsou, a to nejen ve sportovních článcích, výzva a užít si. Tyto profláknuté termíny však sednou na 7. závod žebříčku západočeské oblasti v orientačním běhu, jímž byl přebor na dlouhé trati.

Což o to, zaběhnout si o nějakých pár kilometrů víc než obvykle není ještě žádná výzva, pokud se ale jedná o léta známý prostor u Šindelové na Sokolovsku, je zasvěceným jasné, že o nevšední zážitek bude postaráno v každém případě.

Místy značně podmáčený a nepřehledný krušnohorský terén, jehož některé pasáže by mohly sloužit jako kulisa k filmu Cesta do pravěku, kladly na orientaci i samotný pohyb zvýšené nároky. Tam si závod mnozí opravdu užívali. Jen 25 z celkových 150 účastníků se dokázalo dostat pod deset minut na jeden vzdušný kilometr.
Stavitel tratí Karel Rambousek starší z pořádajícího KOB Sokolov návštěvníky nijak nešetřil. Však je s předstihem v pozvánce varoval, že se jedná o vrcholný závod sezóny na území celé republiky.

Rozhodně ale jím vymyšlené tratě neměly za cíl běžce pouze fyzicky a psychicky zdecimovat, byť se tak v některých případech stalo, ale nabízely velmi zajímavé varianty ve volbě postupů. Kdo nechtěl třeba za cenu delších oběhů „šlapat zelí“ v bažinách nebo se prodírat džunglí, nemusel.
Mezi odvážlivci - nebojme se říci masochisty - nechybělo ani dvacet pět borců z Chebska. Zhruba polovina z nich byla při závěrečném vyhlašování vidět na stupních vítězů.

Na muže v hlavní kategorii H 21 čekala porce v podobě 20,4 km s 24 kontrolami a 350 metry stoupání. Nejrychlejším časem se mohl pochlubit Jan Procházka z Pragy Praha, který za 145 minut a 8 sekund zvítězil před Štěpánem Skripnikem ze Sparty Praha a Václavem Králem ze Severky Šumperk.
Oblastními medailisty se stali šestý až osmý v celkovém pořadí - Tomáš Redlich z Kčt Ač, Tomáš Kamaryt ze Slávie VŠ Plzeň a Karel Pilař st. z Aše.
Mezi ženami zvítězila na 12,2 km dlouhé trati Jana Kožinová z Pragy Praha za 131 min. a 34 s. Hned za ní byla na druhém místě nejlepší ze západočeské oblasti Jitka Kovářová z Aše.

Dalšími západočeskými přeborníky se stali Adam Šibal v kategorii H 10 L, Anna Syrovátková v kategorii HDR (oba Aš) a Josef Milota z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK v kategorii H 45.

Stříbrné příčky obsadili Stanislava Opavová z Mariánských Lázní v kategorii D 55 a Radovan Pýcha z Aše v kategorii HDR a na třetím místě skončili Vít Macura v kategorii H 14, Martina Kamarytová v kategorii D 35, Helena Tenglerová v kategorii D 45 (všichni Mar. Lázně), Lucie Kovářová v kategorii D 10 L, Jiří Frank v kategorii H 16 a Vladimír Kovář v kategorii H 35 (všichni Aš).