Zhruba za měsíc vstoupí do soutěžní sezóny 2010/11 basketbalisté TJ Slovan Mariánské Lázně. To byl dobrý důvod k rozhovoru s jejich šéftrenérem Romanem Gezem.

Co se v oddílu změnilo oproti minulému ročníku?

Kromě výměny předsedy, kdy mne na tomto postu vystřídal Roman Petrák, je to nasazení pěti týmů do soutěží oproti předchozím čtyřem, dále rozdělení tréninkových hodin mezi domovskou sportovní halu v Tyršově ulici a ZŠ Jih, kde nám vyšli v našich požadavcích vstříc, a nakonec to hlavní: po roční odmlce bude naše mužské „Áčko“ hrát opět II. ligu.

Vzhledem k tomu, že loňské účinkování v KP I neskončilo postupem, jak jste ke třetí nejvyšší soutěži přišli?

Oddíl Jiskra Aš, s nímž máme dobré vztahy, neprojevil o II. ligu zájem. Pak už to bylo věcí dohody. Dopadlo to k naší spokojenosti.

Předchozí ročník jste dohrávali s nepříliš početným kádrem, jak chcete potom uspět ve II. lize?

V tomto směru jsem optimista, jinak bych do toho vůbec nešel. Kromě osmi stabilních hráčů se z rozpadnuvšího prvoligového Liberce vracejí naši odchovanci Mácha s Bielkem, z ročního pobytu v Austrálii Štětka a z Karlových Varů k nám přestupují pivotman Rolínek a univerzál Kempf. Využít budu moci rovněž Víta Petráka (extraliga U 18, USK Praha), Tomáše Kříže a Michala Geza (oba extraliga U 18, Lokomotiva Plzeň). Zatím nevím, jak to bude se zapojením dvoumetrového pivotmana Vodičky, který odchází na studia do Hradce Králové. Pokud se mi sejdou na zápas všichni, dělá to sedmnáct hráčů. To by si někteří ani nezahráli.

Jak jste na tom s přípravou?

Na trénincích je nás teď přes prázdniny něco mezi pěti až deseti. Pohromadě se sejdeme první víkend v září na turnaji v Domažlicích, kde kromě nás a domácí Jiskry budou ještě startovat Sokolov (všichni II. liga) a prvoligový Sokol pražský. Týden poté jsme coby jediný zahraniční celek pozváni už poněkolikáté na turnaj dvanácti mužstev do německého Schwabisch Hall. Úroveň této akce je vynikající. Mnohé týmy mají v kádru i nějaké Američany. Po těchto dvou prověrkách, o nichž budeme referovat, už budu vědět, jak na tom jsme. Naší prioritou je hlavně udržet II. ligu a předvádět basketbal, na který se dá dívat.

Bude pro koho hrát?

Věřím, že se nám do haly opět podaří přilákat diváckou návštěvu, která nás provází už od kvalifikace do I. ligy mladšího dorostu v roce 2003. Bouřlivou atmosféru nám všichni soupeři vždycky záviděli. Skalní fanoušci mají možnost si zakoupit permanentku na celou sezónu v ceně 400,- Kč. K té dostanou klubové triko s vyšitým logem. Uvidíme, jak se tato nabídka ujme. Připravujeme i několik čestných permanentek. Tu první obdrží můj předchůdce v trenérské roli Jan Klán.

Co říci krátce o ostatních družstvech Slovanu?

Nejmladší a starší minižáky vede Radek Hulák. Jedná se vlastně o tytéž hráče. Díky startu ve dvou věkových kategoriích dostanou více možností si zahrát. Tým U 16 trénuji já, muže „B“ vede Josef Chalupka. Všichni budou nastupovat v krajských soutěžích.

Chystáte nějaký nábor nových členů?

Samozřejmě. Od září přijímáme do basketbalové přípravky kluky z ročníků 2000-3. Trénovat se bude pod mým vedením každé úterý a čtvrtek od 16 hodin ve škole Jih. Touto cestou bych chtěl poděkovat řediteli školy Mgr. Františku Kurkovi za podporu mariánskolázeňského basketbalu. Velmi si toho vážíme a věříme, že mládežnická družstva vystupující pod hlavičkou 1. ZŠ Jih budou dobrými reprezentanty tohoto školského zařízení.

JOSEF MILOTA