Bohnice, Bohnice, znělo v uších pětici veteránských závodníků z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK cestou do Zlína na Mistrovství ČR v orientačním sprintu.

Proč právě název známé psychiatrické léčebny? Inu, proto, že se v areálu pražských Bohnic konal předloni český šampionát ve sprintu a Mariánskolázeňští tam získali možná trochu nečekaně dvě první a dvě druhá místa. Výsledek, jenž nelze zopakovat. Možná.
Pro letošní sprintové mistrovství bylo vybráno Baťovo město, a to doslova. Centrum i značná část závodu se odehrály právě v ulicích bývalého průmyslového areálu, kde se za přítomnosti televizních kamer, jež pořizovaly přímý přenos i záznam z hlavních kategorií, soustředilo asi osm set běžců z celé republiky.

Tratě měřily něco kolem dvou kilometrů a při prakticky nulovém převýšení na nich bylo zhruba dvacet kontrol.
Široké ulice, úzké tovární uličky a nádvoří tvořily trať první poloviny závodu. Pak se dění přesunulo do přilehlého parku s hustou sítí asfaltových chodníků, nejrůznějších křovin a jednotlivých stromů. Zde se nejvíce chybovalo.

Déšť z předcházejících dní se závodu naštěstí vyhnul, jeho pozůstatky v podobě kluzkého, značně podmáčeného trávníku, na němž byly vrstvy uleželého bahna, zapříčinily, že někteří borci vbíhali do cíle, jako by se vraceli ze sklizně řepy.

Mariánskolázeňští závodníci se ve Zlíně, i když tam byli poprvé, cítili jako doma. Tedy až na moravského rodáka Jana Sklenáře, který v rychlosti špatně vyhodnotil situaci a vyběhl z mapy. Vzniklá ztráta ho odsoudila na sedmé místo v kategorii H 65.
Byl to ale jediný výpadek lázeňské výpravy. Psát jednotlivě o Radmile Miturové (kat. D 40), Stanislavě Opavové (kat. D 55) a Janu Fišákovi (kat. H 65) by bylo zbytečné, všichni předvedli naprosto bezchybný výkon a obsadili první místo. Skvělou bilanci trochu pokazil Josef Milota, jenž byl v kategorii H 50 „až“ druhý. Za vítězným Václavkem ze Šternberka zaostal o patnáct sekund.

Do zlínských ulic vyběhl v kategorii H 21 A i mariánskolázeňský Petr Kunc. Obsadil 36. příčku, což znamenalo celkové 63. místo mezi všemi hodnocenými muži.

Jeho mladší sestra Eliška, jež nyní závodí za oddíl Severka Šumperk, si vedla o poznání lépe. V kategorii D 21 A byla druhá, celkově pak třicátá.
V elitních kategoriích si pro tituly doběhli Jan Mrázek ze Sparty Praha a Kamila Gregorová z Chotěboře.

Tato závodnice zvítězila týden předtím na tříetapovém mariánskolázeňském závodu Jarní trojúhelník, jehož součástí byl i městský sprint. Možná Gregorové pomohla i tato zkušenost a Mariánskolázeňští tak mají třeba z jednoho procenta zásluhu na jejím triumfu.
V příštím roce se bude mistrovství v orientačním sprintu konat v Konicích. Co bude asi znít mariánskolázeňským běžcům cestou v uších? Bohnice, Bohnice? Zlín, Zlín? Možná obojí dohromady.

Josef Milota