Stadionek v Husově ulici v Chodově ve středu ovládla zase naplno atletika. Stejně jako jinde byla i tady na programu celorepubliková akce „Atleti spolu“. „Tento závod se pořádá na 251 stadionech v celé České republice. Je to vlastně zahájení atletické sezony po období, kdy se nesmělo závodit. Takže i u nás v Chodově jsme se připojili,“ vysvětluje za pořadatele předseda ŠAKu Chodov Miloslav Zítka.

Zdroj: Youtube

Na dráze a v doskočišti „dálky“ se představilo ve 25 disciplínách přes 120 atletů. „Připravili jsme soutěže pro nejmenší předškolní děti, následovaly děti z naší přípravky a v poslední části závodili žáci až dospělí,“ přibližuje předseda chodovského oddílu. Na atletickém oválu se zápolilo v běhu na 60, 300 a 500 metrů, k mání byl i skok do dálky.

ŠAK Chodov byl založen v roce 1991, a tak na letošní rok vychází také jedno kulaté výročí. „Zároveň jsme zahájili oslavy 30 let od založení našeho klubu,“ poukazuje Miloslav Zítka.

Akce 'Atleti spolu' na stadionu ŠAKu ChodovAkce 'Atleti spolu' na stadionu ŠAKu ChodovZdroj: Zdeněk Plachý

No jedno… Přímo v den konání „Atletů spolu“ se objevilo ještě jedno významné jubileum. „Jeden z našich zakládajících členů Miloš Volek slavil šedesátiny. Je jen dvakrát starší než náš klub. Takže v podstatě je Miloš mladý a my se těšíme, až bude mít klub 50 let a zase to oslavíme spolu,“ usmívá se Miloslav Zítka.

Kromě toho Školní atletický klub Chodov na akci vyhlásil také své nejlepší atlety za rok 2020. V mladším žactvu to byl Tobias Linhart a Michaela Zaschkeová, ve starším žactvu Jakub Staněk a Adéla Čedíková, v kategorii dorostu Josef Terč a Markéta Bauerová, v mužích potom Milan Mňatinoha a pro veteránskou cenu si přišel Jiří Valjent.

Na začátku bylo slovo… Před počátkem ŠAKu byly v Chodově tři atletické kroužky. Každý z nich pracoval při jedné ze základních škol v Chodově a v nich se atletikou zabývala řádově třicítka malých atletů pod vedením trenérů Libora Dočkala, Milana Kováříka a Miloše Volka. A bylo velké soupeření mezi školami, která z nich bude v rámci Sokolovska úspěšnější v atletických školních soutěžích. A pak teprve přišlo ono slovo. To slovo bylo ŠAK. Tyto kroužky se spojily, a tak mohl v západních Čechách vzniknout malý, bezvýznamný oddíl Školní atletický klub při II. ZŠ v Chodově, čítající asi třicet dětí a tři trenéry a činovníky. Předsedou tohoto oddílu se stal bývalý aktivní atlet Baníku Sokolov Libor Dočkal.