„Je tam bomba,“ ozývá se občas z telefonů na tísňové lince policie. Naposledy se tak stalo minulý týden, kdy ´vtipálek´ nahlásil bombu v Hotelové škole v Mariánských Lázních. Policie ale není bezmocná.

„Čas od času se chebští policisté zabývají zlomyslným voláním na tísňovou linku,“ informovala tisková mluvčí policie Martina Hrušková. „V určitých případech lze zlomyslné volání klasifikovat jako trestný čin šíření poplašné zprávy nebo trestný čin znemožnění funkce obecně prospěšného zařízení.“ Linku podle jejích slov zneužívají buď děti, které se chtějí vyhnout vyučování nebo podnapilé osoby.

„Lidé si neuvědomují, že při volání na tísňovou linku není nikdo anonymní. Operátoři disponují vyspělým technickým zařízením, které pak umožňuje snadno odhalit pachatele,“ uvedla Hrušková. Policisté proto apelují i na rodiče, aby dětem vysvětlili, k čemu tísňová linka slouží. „Operátoři z praxe vědí, že děti jsou schopné udělat cokoli, co je napadne a nedomýšlejí následky. Proto je dobré seznámit je s tím, co mohou způsobit a co jim za takové zlomyslné volání hrozí. Tím je nejen vysvětlování před policií a vedením školy, ale rodiče též mohou ze svých peněženek odevzdat nějakou tu finanční hotovost,“ řekla mluvčí.

Samozřejmě na to mohou navázat i další starosti, například vyloučení ze školy. „Chod školy je sice na chvíli narušen, ale žáci si ho nahradí v jiném termínu. Vtipálkům ještě může být uložena náhrada škody, která škole vznikla,“ sdělila Hrušková. Osoby mladší patnácti let sice nejsou trestně odpovědné, nezletilého však projednávají orgány sociálně právní ochrany dětí. „Na základě výsledků šetření těchto orgánů soud ve věci rozhoduje o výchovných opatřeních. Osoby starší patnácti let se projednávají podle zákona o odpovědnosti mládeže či v rámci trestního řízení a hrozí jim trest odnětí svobody na tři roky, pokud je toto jednání opakované, tak je trestní sazba na pět let,“ dodala mluvčí.

„Nasekala bych jim,“ rozčílila se Hana Marvanová z Chebu. „A nechala je uhradit veškeré náklady.“