Plzeňského veletrhu se zúčastnili pracovníci KHK KK spolu se zástupci čtyř významných zaměstnavatelů. Pro studenty měli připravené pracovní nabídky také od dalších firem v regionu, některé z nich vysokoškolákům nabízely třeba i spolupráci na diplomových pracích. „Stánek jsme měli na fakultě elektrotechnické a na fakultě strojní. Celkově se o práci v Karlovarském kraji zajímala přibližně stovka studentů, z toho asi 20 z našeho regionu, přičemž cirka dvě třetiny deklarovaly zájem se do kraje vrátit. Většinou zmiňovali, že zde mají zázemí a své blízké. Navíc je v rámci kraje dobrá dopravní obslužnost díky dálnici D6, a tak se nemusí lokálně omezovat,“ sděluje zástupkyně ředitelky KHK KK Barbora Volfová s tím, že mezi studenty, se kterými hovořili je Karlovarský kraj považovaný za klidnější region s krásnou přírodou a kvalitním sportovním vyžitím. „Spíš sporadicky jsme se setkávali s názorem, že by se studenti do regionu nepřestěhovali, protože je zde prý menší možnost kulturního vyžití a nočního života,“ pokračuje.

Zástupci KHK KK se zúčastnili veletrhu pracovních příležitostí mimo Karlovarský kraj poprvé, ale podle vedení komory ne naposledy. „Naším cílem je oslovovat studenty v okolních krajích. Rádi bychom proto zamířili také na veletrhy na univerzity v Ústí nad Labem nebo v Praze,“ uvádí ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.

V Horově ulici budou muset řidiči počítat s úplnou uzavírkou, která začala 28. dubna a potrvá do 30. května.
V Aši musí být řidiči trpěliví, v Horově a Na Příkopech budou opravovat silnice

Hospodářská komora se dosud zaměřovala především na středoškoláky. „Každoročně aktivně zveme studenty středních škol na veletrhy práce, které pořádáme, kde mohou navázat kontakt s potenciálními zaměstnavateli. Vytvořili jsme také aplikaci Můj život po škole, která pomáhá vybrat správnou profesi, zaměřuje se na posilování finanční gramotnosti, ale také porovnává život v Karlovarském kraji s Prahou. Díky tomu středoškoláci zjistí, že je výhodnější bydlet v našem regionu, pokud člověk pracuje na středních pozicích. Důvodem jsou nižší náklady na bydlení v Karlovarském kraji a také fakt, že ne vždy je tato práce v Praze lépe placená. Kromě toho plánujeme uspořádat na gymnáziích besedy s úspěšnými podnikateli a manažery. Chceme studentům ukázat, že i zde můžou najít uplatnění a mají se tedy kam vrátit,“ doplňuje Lenka Mansfeldová.

Jednou ze společností, která se plzeňského veletrhu zúčastnila spolu s KHK KK, byl ostrovský Amphenol. „Láká nás myšlenka oslovit absolventy technických oborů Západočeské univerzity i jiných univerzit a povzbudit je v rozhodnutí vrátit se do kraje. Naše společnost nabízí zajímavé pozice v nejrůznějších oblastech. Jsme v neustálém procesu zlepšování, podporujeme osobní růst i nejrůznější školení a v kombinaci s vyváženým work-life balancem splňujeme to, co mladý člověk hledá,“ vysvětluje HR managerka ostrovského závodu Amphenol Michaela Sochorová.

Hotelová škola v Mariánských Lázních má bohatou historii a pyšní se známými absolventy, kteří pracují po celém světě. Škola nyní podepsala smlouvu o spolupráci s Vysokou školou obchodní v Praze.
Hotelovka v Mariánkách bude spolupracovat s Vysokou školou obchodní v Praze

Podle jejích slov si řada studentů myslí, že Karlovarský kraj nenabízí lukrativní místa pro vysokoškoláky. „Situaci v našem regionu komplikuje i fakt, že firmy z univerzitních měst nabízí studentům lukrativní posty na částečný úvazek již během studia. A tomu se těžko konkuruje. I přesto se společnost snaží a studentům také nabízí praxi již během školy, ale i letní brigády, spolupráci při diplomových a bakalářských pracích, absolventům pak dobrý plat, možnost osobního i profesního růstu, využití jazyků, podílet se na industrializaci a automatizaci provozu, spolupracovat se zkušenými kolegy a další zajímavé benefity,“ popisuje.

Spolu s KHK KK zamířila na veletrh také chebská firma Bonnel Technologie. Několik studentů už na místě potvrdilo, že by měli o práci v této společnosti zájem. „U uchazečů se soustředíme na velmi konkrétní prezentaci produktů a úkolů, se kterými se v naší firmě mohou setkat, aby si udělali obrázek, zda se v námi nabízených pracovních možnostech takříkajíc najdou,“ uvedl Jan Tvrdý ze společnosti Bonnel Technologie. „Pokud je v tomto ohledu uchazeč perspektivní a má zájem kariérně růst, nabízíme uplatnění prakticky za jakýchkoli podmínek, od stáží po brigády nebo plné úvazky i bez ohledu na předchozí praxi. Naším cílem není opít uchazeče šesticifernou nástupní částkou. Máme zájem o toho, kdo má zájem o naši společnost, z čehož časem automaticky vyplyne adekvátní platové ohodnocení,“ podotýká.

Veletrhu se firma zúčastnila především proto, že se soustředí na neustálou inovaci. „Proto máme zájem o nové tváře, které se nebojí přijít s novými nápady, riskovat nebo vymýšlet vlastní technická řešení a zapojit tak svou představivost a zkušenosti z oboru,“ uzavírá.