Peníze jsou určeny především pro žadatele, kteří při inovaci a modernizaci výroby chtějí spolupracovat s vysokými školami nebo vědeckými pracovišti. Kraj pro tyto účely poskytuje dotace už od roku 2012.

„V návrhu krajského rozpočtu na příští rok je na příspěvky vyčleněno okolo dvou milionů korun. Návrh samozřejmě musí schválit zastupitelstvo. Zájemci mohou své žádosti podávat od konce listopadu do začátku ledna příštího roku," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

„Naším cílem je podpora zvýšení konkurenceschopnosti regionálních podnikatelů. Během uplynulých čtyř ročníků soutěže kraj vynaložil na dotacích pro místní inovativní firmy částku 9,1 milionu korun ze svého rozpočtu. O inovační voucher žádalo celkem 46 firem, z toho 38 procent z nich podalo žádost opakovaně. Počet žadatelů o dotace rok od roku stoupá," uvedl hejtman Karlovarského kraje Martin Havel.

Největší zájem o příspěvky na inovace mají firmy z oborů strojírenství, výroby stavebních materiálů, recyklace, stavebnictví, cestovního ruchu či služeb.

„Inovační vouchery v polovině firem pomohly další spolupráci s externími výzkumníky z vědeckovýzkumných institucí. Jednalo se o větší a dlouhodobější spolupráci financovanou již dříve i z vlastních finančních zdrojů místních firem. Podnikatelé oceňují zejména jednoduchost administrace žádosti a potvrdili, že inovační vouchery pomáhají překonávat bariéry pro navázání spolupráce mezi firmami a vědci," poznamenal Vlastimil Veselý, ředitel Karlovarské agentury rozvoje podnikání, která dotační titul administruje.

Jedním z nejvýznamnějších partnerů firem je Západočeská univerzita v Plzni, a to díky své dostupnosti v sousedním regionu, ale také proto, že poskytuje široké spektrum znalostí v technických i přírodovědných oborech.

Dosud nejúspěšnějším žadatelem o inovační vouchery v Karlovarském kraji je firma KORNET z Kraslic se třemi úspěšnými žádostmi. Dva inovační vouchery získala například společnost AMATI Denak Kraslice.