Téměř jedenáct set zaměstnanců Karlovarského porcelánu, z nichž je více než čtyři sta pracovníků novorolského závodu, se v pondělí 26. ledna dozvědělo, že k 31. lednu dostanou výpověď. S touto informací za nimi přijel insolvenční správce Karlovarského porcelánu Tomáš Čermín. Výpovědi souvisejí s pátečním usnesením Městského soudu v Praze, který na základě Čermínova návrhu rozhodl o ukončení provozu v podniku k 31. březnu.

Zaměstnanci Karlovarského porcelánu už rezignovali. „Hledám si práci jako asi každý jiný v tomto závodě,“ poznamenal Petr Gurban. Přesto je ochotný v porcelánce pracovat i nadále. „To ale za předpokladu, že dostanu celou výplatu,“ dodává.

V podobném duchu hovoří i jeho kolegové. Většina z nich doufá, že se nakonec objeví kupec, který by provoz porcelánky obnovil. „Je to ale jen doufání. Nikdo tady tomu už příliš nevěří,“ poznamenává jedna z dlouholetých pracovnic porcelánky.

Lidé si sáhli na opravdové dno. Například Miroslav Svačina musel minulý týden zůstat doma, protože už zkrátka neměl peníze na autobus z Horního Slavkova, který by ho do práce dovezl.

„Dvouměsíční výpovědní lhůta by zaměstnancům měla začít běžet od 1. února, pokud jim stačíme výpovědi předat do konce ledna. Lidé mají nárok na odstupné ve výši tří až šest měsíců,“ informoval správce Čermín.

Zároveň však insolvenční správce upozornil na tu možnost, že lidé nakonec nemusí dostat žádné odstupné. „V rámci konkurzu budou totiž uspokojeni ti věřitelé, kteří měli své pohledávky u Karlovarského porcelánu do 14. října loňského roku. Takový je insolvenční zákon,“ vysvětluje správce.

Ukončení provozu a výpovědi platí podle Čermína a ředitele Karlovarského porcelánu Vlastimila Argmana v tom případě, pokud se do soboty 31. ledna nenajde kupec porcelánky, který by obnovil v podniku výrobu. „Jsme připraveni stáhnout okamžitě lidem výpovědi, když se kupec najde. Lidé by tak mohli druhý den nastoupit k jinému zaměstnavateli,“ upřesňuje Čermín s tím, že opatření, ke kterému se rozhodl, je plánované. „Nazýváme to přípravou před nouzovým přistáním,“ podotýká.

Podle Argmana zaměstnanci reagovali na ne příliš dobré zprávy tím, že v porcelánce chtějí pracovat i nadále. „A to i přesto, že mají velké existenční problémy. Nikdo to tu ještě nahlas neřekl, ale pokud se potenciální zaměstnavatel nenajde, ti lidé skončí na dlažbě, protože práce pro ně v regionu není. Oni u nás ale zůstávají,“ říká Argman.

Správce Čermín zatím obdržel jen jednu nabídku v rámci konkurzu Karlovarského porcelánu.

„Týká se jen jednoho dílčího závodu. Začátkem února s věřitelským výborem vyhodnotíme všechny nabídky. Vzhledem k tomu, že poskytujeme informace o majetku řadě subjektům, předpokládáme, že zájemci se ještě ozvou,“ říká Čermín.

Aktuální dluh Karlovarského porcelánu činí miliardu a půl. Podle ředitele Argmana je ale skutečný dluh společnosti 415 milionů korun, zbytek činí úvěry, ale i ručení ve výši půl miliardy za mateřskou firmu Karlovarského porcelánu Porcelu Plus, která už je také v konkurzu.

415 milionů korun dluží porcelánka bankám. Právě ty mají největší nárok v rámci konkurzu na vypořádání svých pohledávek.

Na dotaz Deníku, jak mohl managament Karlovarského porcelánu dopustit takové zadlužení, Argman reagoval: „Myslím si, že firma nebyla přeúvěrována, ale zatížená ručením. Žádné peníze se neztratily. Problém u nás vznikl v momentu, kdy nám banky zastavily úvěr. Kdyby se tak nestalo, dnes by podnik v takových problémech nebyl. Vlastní příčinu je hledat ve vysokém úvěrovém zatížení na začátku devadesátých let.“

Karlovarský porcelán má naopak pohledávky u Porcely Plus (140 milionů) a u sesterské Concordie (110 milionů), která je rovněž v konkurzu. Podle správce Čermína však porcelánka v životě už tyto peníze neuvidí.

Jednoduché to nebude ani s prosincovými výplatami, které měli zaměstnanci dostat už před dvanácti dny. Druhou část té listopadové by dnes teprve měli mít na svých účtech. „S výplatami budeme opět pozadu s ohledem na zakázky. Budeme muset proto zase vyplácet zálohy,“ dodává Čermín.

Podle Argmana má podnik předsmlouvané zakázky za 20 až 25 milionů korun. Ty by měly pokrýt únor a březen. Zboží však už z podniku neodebírá Porcela Plus, která ho následně prodávala dále. Karlovarský porcelán musel navázat nové kontakty na původní odběratele.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová