Právě kvůli tomuto zásadnímu verdiktu svolává na pondělí (26. ledna) insolvenční správce KP Tomáš Čermín mimořádnou tiskovou konferenci. Bližší informace ale o víkendu odmítl Deníku sdělit.

„Ano, je to pravda. Právě proto jsem svolal na pondělí do sídla porcelánu tiskovou konferenci, aby tato věc byla interpretována správně. V rozhodnutí městského soudu, které je obsaženo na internetu, sice stojí, že v Karlovarském porcelánu bude ukončen provoz, ale už tam není řečeno bé. Takto vypadá usnesení poněkud dramaticky. Na pondělní konferenci řeknu více, teď bohužel ne,“ uvedl pouze správce Čermín.


"Je to naplánovaná věc. Jde pouze o preventivní opatření."
Vlastimil Argman, ředitel KP

Zaměstnanci Karlovarského porcelánu z toho nemají dobrý pocit. Například Markéta Hanzálková se obává, že ona a stovky dalších jejích kolegů se v pondělí dozvědí, že dostanou výpověď. „Co s námi bude? To tu budeme ještě dva měsíce pracovat, než bude ukončen provoz, a to bez jistoty, že za to dostaneme peníze? A to jenom proto, abychom tu zůstali, a s námi tak měl podnik větší cenu?“ klade si otázky Hanzálková.

Z usnesení samosoudce Jiřího Rady, které je k nahlédnutí na portálu justice.cz, vyplývá, že návrh na ukončení provozu v Karlovarském porcelánu vzešel už 21. ledna na schůzi věřitelského výboru právě od Čermína.

„Tento návrh odůvodnil správce zejména tím, že se v dosavadním průběhu řízení nepodařilo zcela uspokojit veškeré pohledávky věřitelů, které vznikly po 14. říjnu loňského roku, kdy byl vyhlášen úpadek na Karlovarský porcelán. K 21. lednu tak zůstávají neuhrazené zejména mzdové nároky zaměstnanců, a to za měsíce listopad a prosinec v celkové výši 21, 7 milionu korun, a zákonné odvody z těchto mezd ve výši 10,8 milionu korun,“ stojí se v usnesení.

Soudce Rada dále píše, že tento nepříznivý trend se podle správce Čermína nepodaří zvrátit ani předpokládanými tržbami za první čtvrtletí letošního roku. „Přes realizovanou inzerci nebyla do 21. ledna podána žádná nabídka na odkoupení celého podniku,“ píše dále Rada s tím, že insolvenční soud může toto usnesení kdykoliv změnit či zrušit, pokud se během konkurzu na Karlovarský porcelán objeví nové skutečnosti nebo odpadnou důvody, proč soud takto rozhodl. (Celý text usnesení si můžete přečíst ZDE.)

Podle ředitele Karlovarského porcelánu Vlastimila Argmana byl tento krok plánovaný a nejde o nic dramatického.

„Jde jen o preventivní opatření. Podobně jsme postupovali i v případu, kdy jsme se rozhodli k hromadnému přihlášení zaměstnanců na úřady práce,“ poznamenal Argman s tím, že tento scénář byl nastaven pro případ, že se do konce ledna neobjeví žádný potenciální kupec porcelánky. „S tím musíme zkrátka dopředu počítat,“ konstatoval.

Ředitel Argman zároveň dodal, že na účty pracovníků KP už byl konečně v pátek zaslán zbytek listopadové výplaty.

Zaměstnanci však o víkendu ještě peníze neměli. „Nikdo tu nic neví. Nikdo nám nic oficiálního neřekne. Výplaty měly odejít na účty už ve středu, pak nám bylo slibováno, že odejdou v pátek. Na účtu je ale ještě nemám. Je to už měsíc a půl, co jsme bez výplaty. Nikoho tu přitom nezajímá, že už nemáme ani na jídlo,“ poznamenala Markéta Hanzálková, pro kterou padesát procent listopadové výplaty činí sedm tisíc korun.

Markéta Hanzálková už si raději začala hledat nové zaměstnání. „Práce v regionu ale není,“ uzavřela.