Nedostatek pracovních míst a absence turistických lákadel trápí Nový Kostel a obce v jeho okolí. Tato situace by se ale měla zanedlouho změnit.

„V Kopanině, která spadá pod Nový Kostel, se přibližně za čtrnáct dní otevřou lidem dveře do zrekonstruovaného statku,“ uvedl starosta obce Oto Teuber. „Ten bude sloužit jako hotel. Jedná se o jediné zařízení v celém katastru obce.“ Ještě k tomu se nachází v prostředí ekologické farmy.
Hotel venkovského typu by měl do obce a okolí přilákat turisty. Patří k němu totiž ještě koňský ranč či soukromé rybníky.

„Objekt rekonstruujeme od roku 1996,“ uvedl David Zelinka, jeden z jednatelů společnosti, která objekt vlastní. „Snažili jsme se ho opravit do původní jedinečné podoby.“ U objektu se nachází i špejchar – jedinečná sýpka na obilí ze 17. století. Takové mohou lidé vidět pouze na dvou místech republiky. „Právě také kvůli tomu zde máme v plánu vybudovat takové malé muzeum. K vidění by byly například různé stroje, ale také snímky z náročné rekonstrukce,“ řekl Zelinka.

Pro občany je ale důležitý jiný fakt. „Obyvatelům Nového Kostela, Lubů i z okolních obcí nabídneme zaměstnání,“ dodal jednatel. Právě nedostatek pracovních příležitostí občany na Novokostelsku trápí. Ještě donedávna se kvůli zaměstnání stěhovaly celé rodiny z obce do větších měst. V poslední době se ale podle starosty tento trend zastavil.