Lidem ze zkrachovalých porcelánek na Karlovarsku svitla další naděje. Podle novely insolvenčního zákona mohou karlovarský úřad práce zažádat o úhradu dlužných mezd.

Nárok mají na platy za tři měsíce. A právě toto období je pro většinu zaměstnanců bývalého Karlovarského porcelánu a Concordie klíčové. Mzdu jim firmy přestaly vyplácet v polovině loňského prosince. „Nárok už uplatnilo 180 zaměstnanců porcelánek. Očekáváme ale, že žádostí bude daleko více, přibližně dvanáct až třináct set,“ uvedl Kamil Řezníček, ředitel karlovarského úřadu práce.

Žádost mohou podle něj lidé uplatnit buď přímo v bývalé porcelánce v Nové Roli, na novorolské radnici, kde úřad práce zřídil svá detašovaná pracoviště, nebo si ji vyřídit přímo na Úřadu práce v Karlových Varech.

Nárok na dlužnou mzdu mohou uplatnit i lidé z Klášterce nad Ohří a Chodova. „Lhůta pro podání žádostí končí 21. září letošního roku,“ zdůraznil Řezníček.

Lidé, kteří se o vyplacení dlužné mzdy budou ucházet, musejí úředníkům předložit doklad o mzdových nárocích od Karlovarského porcelánu, průkaz zdravotního pojištění a občanský průkaz.

„Zároveň je nutné dodat pracovní smlouvu, popřípadě dohodu o pracovní činnosti a doklad o ukončení pracovního poměru. Úředníci lidem pomohou i s vyplněním žádostí o uspokojení mzdových nároků,“ dodal ředitel úřadu práce.

Zažádat o dlužnou mzdu se chystá také paní Alena. „Jdeme tam zítra, protože nás rozdělili do skupin. Je to dobrá zpráva, konečně poplatíme vše, co je třeba. Když jsem to propočítala, mohla bych obdržet čtyřicet až padesát tisíc. Když jsme byli bez peněz, bylo to skutečně tvrdé. Už bych to nechtěla zažít,“ uvedla v pondělí.

Lidé totiž jako ušlou mzdu mohou uplatnit sice tři výplaty, ale měsíce si mohou vybrat. Karlovarský porcelán zkrachoval v polovině prosince loňského roku a dlužná částka se týká i letošního ledna, února a března, kdy mají na výplatnicích odstupné. A tento měsíc do nároků většina z nich uplatní.