„Máme informace, že nejen sezónní, ale i veřejně prospěšné práce opravdu letos začaly v Karlovarském kraji dříve. A je to dáno samozřejmě počasím. Kvůli lidem na veřejně prospěšné práce se na nás už také obracejí i obce a města, které začaly s úklidem po zimě. Rozjíždí se v regionu rovněž stavebnictví a lázeňství," uvedla pro Deník Petra Dolejšová z karlovarského úřadu práce.

Úřady práce na Karlovarsku, Sokolovsku a Chebsku evidovaly koncem února celkem 20 001 uchazečů o zaměstnání. To bylo o 339 méně než v lednu.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Karlovarském kraji v průměru 14,2 uchazečů. Z toho na Sokolovsku 24,1, na Karlovarsku 17,4, na Chebsku 7,7 uchazečů. „Nejžádanějšími obory z pohledu zaměstnavatelů byly profese řidič, servírka, kuchař, pomocný dělník, prodavač, stavební dělník a administrativní pracovník," poznamenala Dolejšová.

Nezaměstnanost se v závěru února snížila ve všech třech okresech. Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Sokolovsku, kde je bez práce 11 procent lidí. V porovnání s lednem to ale znamenalo pokles o 0,2 procentního bodu. Bez práce bylo tedy na Sokolovsku 7108 lidí.

Na Karlovarsku klesl podíl nezaměstnaných o 0,1 procentního bodu a na konci února tady bylo bez práce 9,5 procenta lidí. Úřad práce pak evidoval 7753 lidí. Na Chebsku je trvale nezaměstnanost nejnižší, v únoru dosahovala 8,1 procenta. To bylo o 0,2 procentního bodu méně než v lednu. Uchazečů o zaměstnání bylo na Chebsku 5140.

Z evidence úřadů práce během měsíce odešlo celkem 1 790 uchazečů (ukončená evidence nebo vyřazení uchazeči). „Bylo to o 185 osob méně než v předchozím měsíci a o 539 osob více než ve stejném měsíci minulého roku," dodala Dolejšová.

Ke konci února bylo evidováno 1167 absolventů škol a mladistvých. Jejich počet klesl ve srovnání s lednem o 16 osob. Na nezaměstnanosti se podíleli 5,8 procenta.