„Mám pět let do důchodu. Teď už mne nikde nezaměstnají. Je to obrovská rána pod pás,“ poukazuje Hietelová na jednání společnosti. „Fér není ani to, že nám vedení svůj úmysl oznámilo ze dne na den. Ani jsme se na to nestačili připravit,“ dodala.

„Důvodem k rozhodnutí o propouštění je pokračující nepříznivá situace v automobilovém průmyslu,“ uvedla Martina Pařízková, mluvčí firmy AEES, která se ve Stříbře zabývá výrobou kabelových svazků do automobilů.

Podle zaměstnanců za ukončením výroby nestojí hospodářská krize. „Ve skutečnosti se jedná o převod výroby do nízkonákladové země z důvodu vyšších zisků,“ stojí v jejich prohlášení.

„Tento krok společnosti pracovníci považují za výsměch všem, kteří pro firmu poctivě a kvalitně pracovali řadu let,“ tlumočil názor Jaromír Endlicher, místopředseda Základní organizace Odborového sdružení KOVO, která pracovníky AEES zastupuje.

Pokud zaměstnanci do 17. července ukončí ve firmě pracovní poměr dohodou, nabízí jim vedení odstupné ve výši 6,5 platu.

Jak odbory, tak zaměstnanci s tímto návrhem ale nesouhlasí. „Žádáme, aby se k nám společnost zachovala stejným způsobem, jako k zaměstnancům v jiných evropských zemích, ve kterých docházelo k ukončení výroby nebo uzavření závodu. V takových případech bylo propuštěným poskytnuto nadstandardní odškodnění. Žádáme o stejný přístup. Nejsme zaměstnanci druhé kategorie zemí Evropské unie,“ prohlašují pracovníci.

S tímto a dalšími požadavky předstoupili včera odboráři před vedení firmy. „Šesti a půl násobek je málo. Kolik budeme požadovat? O tom je předčasné zatím hovořit. Za splněním požadavků ale půjdme tvrdě, třeba i prostřednictvím stávky,“ uvedl Endlicher.

Včerejší jednání mezi odboráři a vedením firmy není zdaleka poslední. „Dojde k němu ještě v tomto a příštím týdnu. Dnes tedy nelze očekávat žádné zásadní rozhodnutí,“ řekla mluvčí AEES Martina Pařízková.

Jedná se také o možném snížení počtu propuštěných. „Žádná velká čísla ale neočekávejme,“ podotkla mluvčí.

Na dlažbě se octne také 24letý montážní dělník Pavel Suchánek. „Tady to bylo moje první zaměstnání. A teď o něj přijdu. Vůbec si nedovedu představit, co bude dál. A jestli vůbec tady na Tachovsku nějakou práci seženu,“ posteskl si.

„Copak o mně tady ani tak nejde. Ale co budou dělat ti, kteří mají rodiny,“ kroutil hlavou.

„Hlavně o ty mladý jde. Spousta z nich má hypotéky. A jak je teď budou splácet? To si vedení asi vůbec neuvědomuje,“ podotkla Vlasta Hietelová.

K úplnému ukončení činnosti firmy AESS ve Stříbře dojde ještě do konce letošního roku. O práci tak přijde i zbytek zaměstnanců. „Výroba se přesouvá do Rumunska,“ oznámila mluvčí Pařízková.