VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměra osevní plochy klesla v regionu téměř o 45 procent

Karlovarský kraj - V rostlinné výrobě a výnosech z ní plynoucích se Karlovarský kraj nikdy nemohl měřit s produkčními oblastmi. A tak není divu, že po roce 1989 a omezování státní podpory se v tomto regionu začala rapidně snižovat celková výměra orné půdy, tedy i osevní plochy, a nahrazovaly ji trvalé travní porosty pastviny a louky.

22.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Od roku 1993 do loňského roku poklesla v Karlovarském kraji výměra osevní plochy o téměř 45 procent. A to ze 73 510 hektarů před třiadvaceti roky na pouhých 32 867 v roce loňském. Podle Josefa Erharda, ředitele Agrární komory Karlovarského kraje, je tento vývoj logický a souvisí s tím, co se děje na trzích, a zájmem o zemědělské produkty. „Zemědělci prostě nemohou produkovat to, na čem by prodělávali. Jsme podhorská a horská oblast a náklady jsou tady podstatně vyšší než v úrodných regionech.

Například brambory se tady už v podstatě přestaly pěstovat, v živočišné výrobě se přešlo především na pastevní odchov masného skotu. A k tomu je zapotřebí poměrně rozsáhlých pastvin," poznamenal Erhard.

Mezi hlavní plodiny, které teď zemědělci na Karlovarsku pěstují, patří řepka, kukuřice pro výrobu bioplynu a nějaké ty obiloviny. Jestliže v roce 1993 představovala celková výměra osevní plochy s obilovinami 29 662 hektarů, v loňském roce to bylo 19 268 hektarů.

Řepka nebyla v roce 1993 ve statistickém přehledu vůbec vykazována, údaj se tady objevuje až za rok 1995 a osevní plocha byla velká 7776 hektarů. V dalších letech potom vývoj osevní plochy s řepkou kolísal od 4652 hektarů v roce 1996 přes 7534 hektarů v roce 1999 až po 6029 hektarů v roce loňském.

Postupné snižování osevních ploch a s ním související útlum zemědělství v Karlovarském kraji potvrzuje rovněž počet lidí zaměstnaných právě v zemědělství a také lesnictví a rybářství. V roce 1993 jich bylo celkem kolem 8100, v roce loňském už jen zhruba 2300.

Ubývá nejen produkce plodin, ale i masa

Dolní Žandov Úbytek produkce vepřového i hovězího masa a osevních ploch. Tak se podle ředitele Agrokombinátu v Dolním Žandově Vladimíra Tůmy změnily za posledních dvacet let pochody v českém zemědělství. Podle jeho slov se předchozí stav již zpátky nevrátí. Na druhé straně připomněl, že se dá v současné době více bojovat proti škůdcům a chorobám.

„Každým rokem ubývá produkce vepřového a hovězího masa. A to z důvodu čím dál častějšího dovozu těchto surovin z jiných evropských států," posteskl si zemědělec.

Čím dál méně je prý vidět i oseté pole některou ze zemědělských plodin.

„To je velký problém, čím dál častěji se bývalá pole, na kterých se pěstovaly plodiny, změnila v louky, na kterých se pouze zelená tráva," podotkl Tůma.

Intenzivní zemědělská výroba se tak neustále snižuje.

„Soběstačnost v oblasti zemědělství se dnes drží snad už jen v mlékárenské výrobě, ale ani to nebude nadlouho, protože čím dál více zemědělců se odhodlává k tomu, že své mléko vyváží například do Německa, protože se tam vykupuje za lepší cenu. A následně Německo k nám pak dováží zpracované mléčné produkty," uvedl Vladimír Tůma. Na druhé straně se dá více zbývajících plodin chránit před škůdci. „Dříve nebylo k dispozici tolik ochranných postřiků proti škůdcům anebo chorobám, to je naopak dnes lepší," dodal Vladimír Tůma.

Autor: Vladimír Meluzín, Jana Bežáková

22.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Ilustrační foto

Svátek oslaví koncertem

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení