Tentokrát největší středoevropský producent balených vod, společnost Karlovarské minerální vody (KMV), ovládaná právě rodinou Pasquale, spojila síly s maďarskou firmou Szentkirályi. Maďaři se stali součástí nového holdingu Central Europen Minerál Water Holding (CEMW). Jde o společný projekt rodiny Pasquale a Levente Balogha, majitele firmy Szentkirályi. Letos v březnu už holding CEMW odkoupil od společnosti Nestlé maďarského výrobce balených vod, v tomto případě firmu Kékútti Ásványvíz Zrt.

Kdyby to nebyla pravda, zřejmě byste nyní četli pohádku. Jenomže osud těchto dvou rodin, které nyní spojily v obchodu své síly, jako by se psal přes kopírák.

Opisovat od sebe nemohly, rodina Pasquale začínala podnikat v Itálii a posléze v Česku, rodina Baloghova si vodu jako svůj obchodní artikl vybrala v Maďarsku. A našly se až poté, kdy minerální impéria obě rodiny vybudovaly, spojily síly, a zařadí se tak mezi lídry v produkci balených vod ve střední Evropě.

Voda živá

Rodina Pasquale si svou pověst expertů v odvětví balených vod získala vybudováním jedničky italského trhu značky Acqua Vera a oživením více než stoleté tradiční české značky Mattoni. „Měli jsme firmu na distribuci piva a minerálních vod. Otec mě pak pověřil vedením jedné z nich. Získali jsme pramen výborné kvality kolem Benátek a začali s výrobou," zavzpomínal na začátky v Itálii Antonio Pasquale. Ten se s obchodním talentem zřejmě narodil, protože jej okamžitě zaujala tehdejší novinka v USA, PET lahve. Ty v Evropě tehdy nikdo neznal, a když firma začala minerální vodu stáčet do petek, vyšvihla se z regionální úrovně na italský trh. Pak přišla nabídka, která se podle Antonia Pasquala neodmítá, a firmu prodal. „Chuť do práce mě ale nepřešla," poznamenal. Začal podnikat v Česku a zrodila se Mattoni.

Antonio Pasquale má kromě obchodního talentu i výtečnou rodinu. Právě syn Alessandro mu v podnikání začal pomáhat a firma se rozrůstala. A to i mimo Českou republiku, kde KMV otevřely nové trhy. Nyní má 40 procent obratu mimo ČR. Jenomže k obchodu patří podle něj ubránit se konkurenci, ale také posílit pozice. Za partnera si tak rodina Pasquale vybrala maďarskou společnost Szentkirályi Levente Balogha.

Právě jeho dlouhodobým cílem bylo vytvořit ze Szentkirályi nadnárodní společnost se sídlem v Maďarsku a hledal vyhovujícího strategického investora. A tak se spojily dvě rodiny.

Baloghovi nejprve začínali s firmou na sirupy a ovocné šťávy. K tomu ale potřebovali vodu, proto vybudovali vodárnu a při hloubení studny natrefili na vodní zdroj s vynikajícím chemickým složením. Minerálka Szentkirályi tak byla na světě a zaujala dvacet procent maďarského trhu.

„Chtěl jsem firmu stabilizovat. Prodej jsem odmítal, spolupráci ne. Proto jsme se dohodli s rodinou Pasquale a jsme partneři," uvedl Levente Balogh.

Finanční zázemí

Posláním holdingu Central Europen Minerál Water je posílit maďarské značky, využít investiční příležitosti v Maďarsku i na trzích okolních zemí. CEMW dodá své know-how v inovacích a kvalitě, zkušenosti ze silného konkurenčního prostředí, zákaznickou orientaci a produktové portfolio zaměřené na zdravý životní styl.

Pevné a finančně silné zázemí umožňuje společnostem investovat a rozšířit kapacitu, logistickou základnu, zajistit zachování pracovních míst, a dokonce i navýšení jejich počtu.

Silná rodina

Holding CEMW má roční prodej téměř miliardy litrů minerálních vod a produktů na bázi minerálních vod.

„Máme radost, že jsme v panu Baloghovi nalezli správného partnera. Szentkirályi je skvělá firma s vysoce kvalitním portfoliem produktů. Naše zkušenosti z různorodých trhů a tradice obou rodin staví základy společného úspěšného podnikání. Naši energii a know-how zasvětíme další expanzi známých a oblíbených maďarských značek minerálních vod na trhu v Maďarsku i okolních zemích," uvedl Alessandro Pasquale.

Spolupráci stvrdili partneři přípitkem. Jak jinak než minerální vodou, a Antonio Pasquale si neodpustil poznámku, že je to nejlepší sekt na světě.