Poradci společnosti Fincentrum & Swiss Life Select zprostředkují každý měsíc svým klientům z celé ČR řádově tisícovku hypotečních úvěrů. To je stejně, jako středně velká česká banka. „Dobrý poradce může klientovi na financování nemovitosti ušetřit každý rok i několik tisíc korun,“ říká samostatná osobní poradkyně společnosti Petra Plzáková.

close Petra Plzáková info Zdroj: Deník zoom_in Začněme od základu: vyplatí se vůbec v našem regionu ještě kupovat nemovitost?
Tuto otázku slýchám relativně často. Ačkoli ceny bytů rostou, podle různých studií ještě nedosáhly svého maxima. Růst cen se zpomalí či zastaví spíše ve velkých městech a v horších lokalitách. Hodnota kvalitních nemovitostí dál poroste. Nákup kvalitní nemovitosti se tak určitě vyplatí nejen pro účel vlastního bydlení, ale i jako investice.

O které úvěry je větší zájem: na financování vlastního, nebo investičního bytu?
Jasně převažují hypotéky na financování vlastního bydlení. V důsledku omezení dostupnosti hypoték také roste podíl případů, kdy s úvěrem na nákup nemovitosti pomáhají dětem rodiče. Oblíbené je také čerpání hypotéky na nákup bytu, který chce majitel pronajímat. V souvislosti s rychlým růstem průměrného nájemného, které lze z investičních bytů inkasovat, a s ohledem na nízké úrokové sazby hypoték je podobná investice často velmi zajímavá.

Za kolik dnes banky půjčují?
Oproti přelomu let 2016–17, kdy se daly hypotéky sjednat za sazby hluboko pod dvouprocentní hranicí, si dnes zájemce o úvěr připlatí. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, který naše společnost sestavuje již 16 let, vystoupaly od té doby úroky nových hypoték na maximum letos v lednu, kdy byla průměrná sazba tři procenta. Dnes se pohybují nabídkové sazby nad hranicí 2,5 procenta ročně, ale dobrý poradce umí pro žadatele sjednat podmínky výhodnější.

V důsledku přísnějších pravidel pro poskytování hypoték je dnes získání úvěru složitější.

Pomůže poradce?
Lidé si často myslí, že hypotéku získají automaticky. Není tomu tak. Vlastní bydlení je jednou z nejdůležitějších investic v životě a zaslouží si trochu příprav. Skutečnost, že v důsledku doporučení ČNB klient potřebuje více vlastních zdrojů, případně musí poskytnout bance další zástavu, vnímám spíše jako jeden ze střípků mozaiky, které na konci vedou k nákupu nemovitosti na úvěr. Snažím se upozorňovat, že dnes rostou nároky na rodinné finanční plánování a že ideálně by měli i rodiče myslet na to, jak jednou budou bydlet jejich děti.

Jak se vyvinou úrokové sazby hypoték v příštích měsících? Neklesnou ještě?
To je těžké odhadnout. Když vloni vzrostly sazby nad tři procenta, málokdo čekal, že dnes bude tato hranice ležet o půl procentního bodu níž. Pro banky jsou hypotéky rozhodujícím produktem a konkurence drží sazby nízko. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by sazby měly zásadním způsobem růst.

Takže s pořízením vlastního bydlení není nutné spěchat?
Spíše bych řekl, že nemá smysl nic uspěchat. Avšak ani otálet nemá smysl. Při investici do nemovitosti potřebujete byt či dům nejprve vybrat, a až pak se zabývat financováním. A je zřejmé, že ani nemovitosti, ani hypoteční úvěry v dohledném horizontu levnější nebudou.

Dopouštějí se zájemci i při pořízení nemovitosti na hypotéku nějaké chyby?
Při výběru nemovitosti si lidé celkem logicky vezmou na prohlídku před podpisem kupní smlouvy někoho, kdo rozumí realitám. Společně posoudí stav vybrané nemovitosti i adekvátnost ceny, zhodnotí kvalitu lokality. V případě hypotéky si bohužel řada lidí myslí, že vše zvládnou sami. To se však nemusí vyplatit.

Proč?
V lepším případě je zajištění financování bude stát mnoho času i energie, v tom horším celý plán selže. Role finančního poradce je při řešení nejlepšího způsobu financování nemovitosti naprosto klíčová a zájemcům obvykle ušetří hodně peněz.