Hořící pás lesa v Hrozňatově na Chebsku zaměstnal v sobotu podvečer hasiče z poloviny chebského okresu a také dva sbory z Německa. Hořelo totiž těsně na hranicích.

„Na místě zasahuje v tuto chvíli šest jednotek od nás a k tomu němečtí kolegové,“ informoval krátce po ohlášení požáru mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Karlovarského kraje František Petr.

„Shořel pás lesa asi deset na patnáct metrů,“ uvedl na místě zásahu ředitel HZS Cheb Jan Doubrava. „Škoda se odhaduje přibližně na dvacet až třicet tisíc korun zejména na mladém porostu,“ sdělil.

Jaká je příčina požáru, zatím není jasné. „Je pravda, že se tady zhruba před třemi týdny pálilo, ale to požár určitě nezpůsobilo,“ poznamenal Doubrava. „Od té doby pršelo a do místa, kde požár vznikl (na úpatí kopce – pozn, redakce), stékala dešťová voda,“ vysvětlil. Zároveň dodal: „Moc oceňuji pomoc německých kolegů, kteří přijeli ze dvou měst. Využili jsme je k doplňování vody a oheň jsme hasili dvěma proudy. Kdyby jich bylo víc, zbytečně by to stříkalo kolem.“

Zásah trval zhruba tři hodiny a ještě v neděli dopoledne vyjížděli hasiči, aby dohasili doutnající zbytky ohně.

V dopoledních hodinách tentýž den vyjížděli hasiči ještě do Nebanic a Jindřichova.
„V Nebanicích hořelo asi tisíc metrů porostu,“ uvedl mluvčí Petr. Zasahující jednotky ale požár dostaly brzy pod kontrolu i když i tady hrozilo, že se dostane až k lesu. Podle poznámek zasahujících mužů by mohla být příčinou jiskra od projíždějícího vlaku. Vysoké teploty o víkendu pak udělaly své.

V Jindřichově, kde začalo hořet skoro současně jako v Nebanicích, byl zásah na hořícím suchém porostu rychlý.

V tomto období varují hasiči před neohlášeným pálením suché trávy. Následky totiž mohou být nedozírné.
Pokud lidé poruší pravidla při pálení, vystavují se případným postihům. „Tyto požáry jsou velmi nebezpečné už jen tím, že je často místo hoření špatně přístupné,“ poznamenal mluvčí hasičů František Petr.

Vypalování porostů (trávy, křovin, lesů) je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. Při porušení zákazu hrozí viníkovi pokuta až několik desítek tisíc korun. Spalování listí či shrabané trávy na zahrádce, nebo pálení klestí v lese zákon výslovně nezakazuje je však nutné být velmi opatrný.
Při spalování listí nebo lesního klestí doporučují hasiči ohlásit pálení telefonicky. Kontakty na jednotlivé stanice jsou uvedeny na internetových stránkách HZS. Při ohlášení je třeba uvést jméno, telefonické spojení na osobu, která bude spalování provádět, přesná identifikace místa, kde bude spalování probíhat, datum spalování, hodinu od kdy do kdy bude spalování probíhat, případě další údaje které bude požadovat příslušník HZS.