Hasičská siréna vyděsila v sobotu odpoledne obyvatele okolí mariánskolázeňského letiště. Zásahová jednotka hasičů sem přispěchala, aby z havarovaného letadla vyprostila těžce zraněného pilota. Naštěstí se nejednalo o skutečnou havárii, ale cvičení.
To pro své podřízené připravil velitel Martin Gaier.

„Shodou okolností na letišti museli zasahovat naši nováčci. Bylo to pro ně prověřovací cvičení,“ uvedl Gaier. „Jejich úkolem bylo vyprostit pilota z havarovaného letounu, poskytnout mu předlékařskou pomoc a zabezpečit místo havárie proti požáru vytvořením pěnového koberce,“ dodal.

Podobné akce připravuje pro své podřízené velmi často. Před nedávnem hasili simulovaný požár zemědělské techniky na farmě ve Vysoké, na začátku turistické sezóny zase lezecká skupina hasičů trénovala slaňování osoby ze čtyřicet metrů vysoké rozhledny na Panském vrchu v Drmoule.
„V zimě jsme zase na Riviéře ve Velké Hleďsebi nacvičovali vyproštění tonoucího, který se probořil pod led. Já sám jsem byl figurant,“ poznamenal Gaier.

Pro jeho podřízené ale nejsou akce pouhým tréninkem hasičského umění. Poznávají přitom i techniku a prostředí, ve kterém zasahují. Na zemědělské farmě si tak hasiči prohlédli a vyzkoušeli moderní zemědělskou techniku a na letišti v Mariánských Lázních – Sklářích si zase prohlédli hangáry i leteckou techniku. „Prohlédnout si tyto prostory nám hodně pomůže. Proto takováto cvičení děláme. Aby nám něco přinesla. Moc si ceníme takové spolupráce,“ zdůraznil Gaier.

Sobotní cvičení se uskutečnilo na letadlo K60 – Brigadýr, který jinak slouží parašutistům. Ze zásahu pak měli největší radost kluci z okolí, kteří se na akci přišli podívat.
„Bylo to perfektní. Moc se mi práce hasičů líbila,“ řekl osmiletý Martin Zeman, když přihlížel vytváření pěnového koberce.

Cvičení na letišti ve Skláře

Dne 25.července 2009 v odpoledních hodinách proběhlo v areálu letiště ve Sklářích u Mariánských Lázní prověřovací cvičení, které pro jednotku HZS stanice Mariánské Lázně připravil velitel stanice, npor. Martin Gaier, ve spolupráci s Aeroklubem Mariánské Lázně – střediskem leteckých sportů.
Účelem cvičení bylo seznámení příslušníků jednotky s problematikou zásahu, kde jsou zastoupena tzv. ultralehká letadla. Důvodem zásahu může být požár, asistence po špatném přistání v prostoru letiště i mimo něj. Vzhledem ke skutečnosti, že na letišti ve Sklářích se podobná letadla pohybují, je reálnost zásahu jednotky HZS velice pravděpodobná.

Cílem cvičení byla záchrana pilota z kabiny stroje Brigadýr L-60 a následně vytvoření pěnového koberce v okolí stroje. Pěnový koberec se pokládá zejména z protipožárních důvodů při úniku paliva ze stroje a v případě požáru pak jako způsob hašení.

Záchranu pilota, kterého nám dobrovolně dělal figurant Ondra, spočívala v poskytnutí předlékařské pomoci, stabilizaci a transportu na určené místo ve vakuových nosítkách. Dalším úkolem bylo vytvoření souvislé vrstvy z těžké a střední pěny. Zasahující družstvo, které se skládalo i z nováčků, si se zadanými úkoly poradilo bez větších komplikací a cíle cvičení byly splněny. Součástí cvičení byla i exkurze v areálu letiště a prohlídka hangáru, kde jsou zaparkována letadla. Všichni zúčastnění tak měli možnost vidět a osahat si nejen ultralehká letadla, ale i větší letadla typu Čmelák nebo Andula. Prohlídka strojů byla doplněna odborným výkladem od pana Kunstmüllera.

Za přípravu cvičení ze strany letiště patří poděkování všem členům Aeroklubu Mariánské Lázně - středisku leteckých sportů, jeho předsedovi Liborovi Kolaříkovi, figurantovi Ondrovi Holému a majitelce letiště paní JUDr. Aleně Vodňanské. Na další spolupráci se velmi těšíme,

za stanici Mariánské Lázně
npor.Gaier Martin