Topná sezona začala a s ní se také množí výjezdy hasičů k zahoření sazí v komíně. Ve většině případů může za požár špatně vyčištěný komín. Naštěstí takové události nekončí tragicky a hasiči stačí požár uhasit dříve, než se rozšíří.

Naposledy zaměstnaly hasiče hořící saze v komíně ve Františkových Lázních. „Jednalo se o požár sazí ve františkolázeňské Francouzské ulici,” informoval tiskový mluvčí hasičů Martin Kasal. Na místě kromě chebských hasičů zasahoval také Sbor dobrovolných hasičů Skalná. „Požár se obešel beze škod,” přiblížil Kasal.

V některých případech může ale požár komína škody napáchat. Pokud by majitel neměl potvrzení od kominíka, i v případě pojištění proti požáru by nedostal od pojišťovny ani korunu. Od ledna letošního roku nedostane náhradu ani ten, kdo potvrzení má, ale nepředloží revizní zprávu, která platí pouze jeden rok.

„Čištění komínu je od ledna povinné třikrát do roka,” řekl jeden z chebských kominíků. „To si může majitel obstarat sám. Kominík pak jednou do roka komín zkontroluje a vydá revizní zprávu.”

Přestože by se měl komín čistit třikrát do roka, není na škodu ho vyčistit i vícekrát. „Neexistuje pravidlo, jak často komín čistit,” uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. Podle jeho slov záleží také na kvalitě topiva. Při nekvalitním palivu se usazují saze mnohem rychleji.

Právě předpis o požární ochraně znamená renesanci v téměř zapomenutém povolání. „Kominíků je málo,” posteskl si David Horáček z Mariánskolázeňska. „Nemovitost jsem koupil před rokem a dalo mi velkou práci sehnat kontakty. Naštěstí mám kamarády, kteří mi kominíka doporučili. Přiznávám, že jsem ale čekal dlouho, než na mě přijde řada.”

Kvůli vyhlášce také vzrostl zájem o kominické řemeslo a soukromé školy začaly nabízet rychlokurzy. „Výuční doba kominíka byla a je tři roky. Některé školy bez patřičné odbornosti to však zařídí za pár týdnů,” uvedl František Jiřík, viceprezident Společenstva kominíků.

Kromě takzvaných ´rychlokvašek´ se mohou najít i lumpové, kteří se nedostatku kominíků snaží využít. Stejně tak tomu bylo v případě dvou mužů, již před časem obcházeli vesnice na Mariánskolázeňsku a nabízeli revizi komínů.

„Také na to by si měli dát lidé pozor,” upozornil chebský kominík. Podle jeho slov by měli být občané opravdu opatrní a sjednávat si služby pouze u prověřených firem. Kominík s licencí je povinen vystavit příslušné potvrzení a ne pouze doklad o zaplacení služby. „Většina lidí ale toho svého kominíka má už několik let a nikoho cizího si do domu nepustí,” dodal kominík z Chebu.