Předchozí
1 z 5
Další

Josef Miluška,
předseda odboru KČT Žďár nad Sázavou

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů - Devět skalNejvyšší vrchol Žďárských vrchů - Devět skalZdroj: Petra Zejdová

„Zajímavá je oblast Žďárských vrchů a Devíti skal. To je nejvyšší bod vrchů a druhý nejvyšší vrchol Vysočiny (nejvyšší je Javořice na Jihlavsku - pozn. aut.).

Skalní útvar se nachází mezi obcemi Herálec a Křižánky a byl roce 1976 vyhlášen přírodní památkou. Dostanete se k ní několika turistickými stezkami z celého okolí. Méně zdatní mohou zaparkovat auto na parkovišti pod Lisovskou skálou a po žluté značce se dostat pod vrchol. Odtud po modré nahoru.

Název Devět skal je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu asi jednoho kilometru.

Celý útvar vznikl zvětráváním od starších čtvrtohor. Stěny skal dosahují výšky až patnáct metrů a jsou často i využívány horolezci ke své činnosti, která je zde povolena.

Na jeden z vrcholů vede značená odbočka na vyhlídku se zábradlím, která poskytuje téměř kruhový výhled do okolí. Při dobré viditelnosti lze spatřit Králický Sněžník nebo Krkonoše.

Pod vrcholem stojí lovecký srub, který za druhé světové války postavilo velení německé armády a na sklonku války v okolí operovaly partyzánské oddíly Vpřed a Mistr Jan Hus.“

Ladislav Tomáš,
předseda odboru KČT Třebíč

Pohled z výšky na Dalešickou vodní nádrž.Pohled z výšky na Dalešickou vodní nádrž.Zdroj: Jaroslav Loskot

„Rádi chodíme okolo Dalešické přehrady. Vlakem se dopravíme do Vladislavi (železniční stanice Vladislav leží na trati Třebíč - Brno - pozn. aut.), odkud se vydáme po červené turistické značce po jedné straně přehrady. Zde je několik pěkných vyhlídek na přehradu a zřícenina hradu Holoubek. U Stropešína přejdeme most přes přehradu a za ním se vydáme po zelené značce druhou stranou přehrady. Čekají nás Kozlovské skály, kde je vyhlídka. Pod nimi je zřícenina hradu Kozlov, ze které se při nízkém stavu vody stává poloostrov a dá se tam i přejít. Dále je trampská vyhlídka s pomníkem trampů Maxův kříž. Cestou do cíle můžete navštívit další vyhlídky, známá je Halířka a kousek před Vladislaví, kam se vracíme na vlak, je vodopád na Klíčku.“

Marie Vincencová,
předsedkyně odboru KČT Šlápoty Hněvkovice u Humpolce

Kostel Narození Panny Marie - klášter ŽelivKostel Narození Panny Marie - klášter Želiv.Zdroj: DENÍK/Martin Tkadlec

„Kdybych měla hovořit přímo o Humpolci, nyní je hodně populární vozíčkářská trasa. Je to první trasa pro vozíčkáře na Vysočině. Začíná u restaurace Saloon Zlatá podkova u jezdeckého závodiště v Humpolci. Vede mezi rybníky Dusilovským a Dvorákem až k Židovskému hřbitovu krajinou pod zříceninou hradu Orlík. Na startu je několik parkovacích míst i bezbariérová restaurace. Celý úsek je vyznačen směrovkami s piktogramem vozíčkáře. Okruh je navržen jako jedno směrný proti směru hodinových ručiček, je dlouhý tři kilometry s převýšením dvaasedmdesát metrů.

Zajímavá je i Mahlerova cesta. Vede od kláštera v Želivě až k pomníku a studánce Jiřího Wolkera v Orlovských lesích u Kejžlic. Celá měří pětadvacet kilometrů a zhruba v její polovině se nachází obec Kaliště, Mahlerovo rodiště. Po trase naleznete různá atraktivní místa. Například Valcha, skalní přírodní výtvory, celá řada studánek, zříceniny tvrzí Speřice a Proseč, nebo právě v Kališti rodný dům Gustava Mahlera.“

Jiří Veselý,
předseda odboru KČT Čeřínek Jihlava

Přírodní klenot a relaxace v božském klidu. To je Čeřínek.Přírodní klenot a relaxace v božském klidu. To je Čeřínek.Zdroj: Zuzana Musilová

„Samozřejmě bych všechny pozval na Čeřínek. Odtud se mohou jít podívat na Čertův Hrádek, na Mešnici… Z Čeřínku jde naplánovat různé výlety na všechny strany.“

Martin Pesler,
předseda odboru KČT Havlíček Havlíčkův Brod

Údolí řeky DoubravyÚdolí řeky DoubravyZdroj: Deník/Martin Jůzek

„Nádherné je údolí Doubravy. Tam chodím rád a často, ale lesy jsou tam už také špatné.“

O naučné stezce Údolím Doubravy jsme psali podrobně ZDE.