Noc vědců zakončí výroba člověka

Zajímavou on-line podívanou nabídne v pátek 27. listopadu od 18 hodin na svém youtube kanálu Západočeská univerzita pro žáky základních a středních škol i všechny fanoušky vědeckých hrátek. Dvouapůlhodinový program, který je součástí Noci vědců přinese ukázky experimentů, přednášky i soutěže. Už během týdne navíc univerzita na kanálu uvedla několik videí, například s ukázkou továrny sestavené ze stavebnice.

Do programu se zapojila většina fakult ZČU. Díky Fakultě aplikovaných věd tu diváci poznají oblíbený projekt Smart Train, což je model vláčku, který lze rozpohybovat silou myšlenky. V programu Kybernetika hrou uvidí nejrůznější zručné roboty a společně s pilotem univerzitní formule zase zažijí Virtuální jízdu po okruhu známém ze seriálu F1. Při Experimentech s transformátory Fakulty pedagogické se pak protne minulost se současností, když se diváci seznámí s transformátorem slavného vynálezce Nikoly Tesly a virtuálně nahlédnou pod pokličku dnešních transformátorů a uvidí, jaké experimenty s nimi lze provádět. Program zpestří vědecko-kulinářská show Vaříme kometu. „Marek Česal z České astronomické společnosti představí recept na jedlou kometu a poupraví mylné představy, že komety jsou žhavá zářící tělesa. Při jeho vystoupení si může každý dělat poznámky, a ačkoliv výsledek sice nebude estetický, bude k nakousnutí,“ slibuje marketingový specialista ZČU Jiří Chroust.

Program budou doplňovat rozhovory, vysílané z vedlejší scény ve studiu studentského rádia. „Celý přenos zakončí videomapping na budově Sutnarky, která se díky projekci změní v továrnu vyrábějící člověka,“ popisuje Jiří Chroust.

Sérii videí na univerzitním YouTube kanálu obohatí také LogIQ klub nadaných dětí Klatovy, který se letos do Noci vědců zapojil. Videa klubu LogIQ vysvětlí, jak motýl Morpho inspiroval vědce k vytvoření čárového kódu nebo zavedou diváky do vloni zrekonstruovaných prostor refektáře jezuitské koleje v Klatovech. Kromě toho klub připravil pro účastníky Noci vědců vesmírnou online únikovku, která je zveřejněná na webu akce.

Do Noci vědců se zapojily vědecké instituce, univerzity, gymnázia či hvězdárny po celé České republice, celý program najdete na nocvedcu.cz.

Města rozzáří vánoční stromy

Během prvního adventního víkendu se ve většině měst v západních Čechách rozsvítí vánoční stromy. Letos se však tradiční událost kvůli současným vládním nařízením uskuteční bez přítomnosti veřejnosti. V Plzni se jedle bělokorá rozzáří v neděli 29. listopadu. Rozsvícení budou moci lidé sledovat na facebooku a internetových stránkách města od 17 hodin. On-line stream rozzáření vánočního stromu zajistí v neděli od 18 hodin také Klatovy. Tachovský strom se rozsvítí v neděli v 16 hodin, akce bude městské kulturní středisko vysílat na youtube kanálu. Ne všude ale živé přenosy plánují. V Rokycanech i Domažlicích rozsvítí strom v sobotu, přesné časy však města neuveřejnila. Karlovarští mohou tradiční ceremoniál sledovat v neděli od 18 hodin na facebooku města, dále na facebookovém profilu Vánočních trhů Karlovy Vary nebo na instagramu Vanocnivary. První adventní neděli zazpívá v Sokolově Irena Budweisserová s kytaristou Štěpánem Rakem. V 18 hodin se rozsvítí strom na náměstí Budovatelů za doprovodu písně Vánoční v podání Karla Gotta. Poslechnout si vše je možné z přilehlého okolí nebo na facebooku Městského kulturního domu Sokolov, či youtube kanálu. V Chebu se letos slavnostní rozsvícení nekoná, město pořídí videozáznam, který poté umístí na web.

Na rašeliniště

Tři a půl kilometru od Lesné na Tachovsku se nachází rašeliniště, kde je naučná stezka Podkovák. Po dřevěném povalovém chodníku dojdete po chvíli k přístřešku uprostřed typického vrchovištního rašeliniště s jezírky, kde najdete vzácné druhy rostlin. Více o životě v rašeliništi prozradí zde umístěné informační panely.

O těžbě živců

Dva oddělené okruhy tvoří naučnou stezku, která vás seznámí s těžbou živců na Poběžovicku v okrese Domažlice. Jeden vychází přímo z Poběžovic směrem na Zámělíč, má 6 km a je zaměřen obecně. Druhý, pětikilometrový, vede z Ohnišťovic na Otov a zabývá se historií těžby živce na Větrném vrchu. Dohromady je na obou stezkách umístěno 14 infotabulí. Naučná stezka vznikla v roce 2012.

Vánoční Roháči letos on-line

O vánoční Roháče nepřijdete ani letos. První možnost poslechnout si adventní koncert Roháčů máte v pátek 27. listopadu od 18 hodin. Roháči zazpívají v chodovském kostele sv. Vavřince a vy můžete koncert vidět ve streamu na kabelové televizi či YouTube kanále TV studio Chodov.

Chebské vánoční trhy se chystají 

Pokud to situace dovolí, začnou v sobotu 28. listopadu na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a návštěvníci se mohou těšit na změny. Program bude ještě upřesněn s ohledem na aktuální situaci s covid-19. Více informací a program vánočních trhů najdete na chebskevanoce.cz