I když se to dalo očekávat, realita byla nakonec ještě horší. Druhého kola senátních voleb se na Karlovarsku účastnilo jen 10,51 procenta oprávněných voličů. Tímto výsledkem je Karlovarsko opět nejhorší z celé republiky. Vůbec nejméně lidí přišlo volit ve Vrbicích, jen 4,7 procenta. Ze 147 voličů jich odvolilo jen sedm. Velmi nízká volební účast byla i v Abertamech (5,15 procenta) nebo Stanovicích (5,95 procenta). Nejvíce voličů naopak přišlo v Chýši, a to 21,89 procenta. Účast v Karlových Varech byla vzhledem k letošním statistikám průměrná, protože se pohybovala na podobné úrovni jako celý region. Druhého kola senátních voleb se v krajském městě účastnilo jen 10,99 procenta občanů.

Nízká volební účast bývá v druhých kolech standardně mnohem nižší. Na Karlovarsku navíc občané neměli tentokrát zástupce z politického středu. Právě složení letošního druhého kola odradilo také podle ředitelky Českého statistického úřadu Karlovarského kraje Jaroslavy Šenitkové řadu lidí. "Druhé kolo bývá slabší. Lidé neměli ve výběru své kandidáty, proto byla účast tak nízká," vysvětlila ředitelka. Jak ale dodala, není to historicky nejhorší volební účast. Tu zaregistroval před lety naopak sokolovský okres, když volil svého senátora. Tehdy se voleb účastnilo podle ředitelky úřadu jen asi 8 procent občanů.

Nízká účast měla tu výhodu, že výsledky byly zpracovány velmi rychle. "Vše šlo tentokrát velmi hladce, neobjevily se žádné problémy. Nepočítali jsme s tím, že před 16. hodinou v sobotu budeme mít výsledky už podepsané a odeslané dokonce do Prahy," konstatovala Šenitková.

Také podle Johany Vydrové, vedoucí kontrolní skupiny krajského úřadu, nenarušily letošní senátní volby žádné potíže. Johana Vydrová se během svých kontrol v terénu doslechla od volebních komisařů jednu kuriózní prosbu, která pramení právě z nízké účasti. "Chtěli by fasovat alespoň hru Člověče, nezlob se, aby si zkrátili dlouhé chvíle. Vždyť někde byla účast ještě v sobotu dopoledne jen kolem tří procent. Když v některých okrscích věděli, že už nikdo nepřijde, začali hrát alespoň karty," uzavřela úřednice. Odměna pro volební komisaře není totiž nikterak závratná, při souběžných dvoukolových volbách, jako tomu bylo letos, je to 2900 korun.