„Padesát let ochrany přírody zachránilo velký kus západočeské krajiny před mnohými významnými změnami. Ochrana vodního režimu Slavkovského lesa je cílem vycházející již ze statutu vyhlášení chráněné oblasti v roce 1974 – účinně zajistit zachování a neporušenost přírodních léčivých zdrojů a chránit přírodní procesy,“ říká Jindřich Horáček, ředitel AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les. „Při oslavách vzpomeneme na ochranářskou činnost naši i našich předchůdců v průběhu padesáti let. Chceme jim také poděkovat. Práce v ochraně přírody totiž není nikdy hotová. Stále přicházejí nové výzvy a rizika, takže představíme veřejnosti i naše dlouhodobé vize a cíle při ochraně území,“ doplňuje Jana Rolková z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.

V pátek 7. června od 12:30 do 20:00 proběhne v Lesním Mlýně v Mariánských Lázních společenské setkání k příležitosti oslav půlstoletí CHKO Slavkovský les s bohatým programem. Návštěvníci mohou od 12:30 s průvodci ze Správy CHKO na kratší botanickou či zoologickou vycházku do okolní přírody. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny krátké půlhodinové zážitkové exkurze v přírodě a hrací aktivity u Lesního Mlýna. Pak navazuje od 15:00 konference s rozmanitými přírodovědnými přednáškami, jež byla slavnostně zahájena v Senátu Parlamentu ČR v Praze v úterý 28. května. Na přednášce Jany Jiskrové se dozvíte třeba o tom, že naše krajina má hodnotu, kterou chráníme.

V sérii tří přednášek v prvním bloku se podíváte na minerální prameny Slavkovského lesa z různých úhlů pohledu - hydrogeologa Tomáše Vylity, historika a místního patriota Jaromíra Bartoše a paleobotanika Přemysla Bobka. Ve druhém bloku si nejprve povíte o péči o přírodní stanoviště a vzácné druhy v přednášce Přemysla Tájka. Konferenci zakončí tři faunistické příspěvky o velevzácném orlovi křiklavém od Tomáše Bělky a Oldřicha Buška, zoologické průzkumy Správy CHKO z 50 let její historie shrnou Pavla Tájková a Pavel Jaška. Třešničkou na pomyslném narozeninovém dortu je hudební vystoupení Ivan Hlas Trio od 19:00. Před jeho začátkem budou oceněny čestným uznáním za přínos ochraně přírody tři významné osobnosti. Cenu jim předá ředitel AOPK ČR František Pelc. „Toto významné jubileum chceme důstojně oslavit. V průběhu celého roku se tak konají rozličné akce pro veřejnost. Těšíme se na setkání se všemi, kteří ho spolu s námi chtějí prožít,“ zve Jana Rolková a doplňuje: „Na konci června se ještě můžeme potkat na vernisáři výstavy o CHKO v Lázeňských lesích a parcích Karlovy Vary v areálu Sv. Linharta.“

Akce oslav padesáti let CHKO jsou nedílnou součástí cyklu přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ I letos můžete navštívit různorodé spektrum aktivit a výprav za poznáním přírodních a historických zajímavostí celých západních Čech.