Přibližte čtenářům, co vlastně didgeridoo je?

Didgeridoo je ceremoniální hudební nástroj. Jednoduše řečeno to je dutá dřevina. V Austrálii je výroba jednodušší, střed eukalyptu je pochoutkou termitů. Původ je ze severní Austrálie. Podle historie se říká, že před 20 000, možná i více lety, když původní obyvatelé byli na lovu, uslyšeli záhadný zvuk. Přišli k místu, odkud se linul zvuk, uviděli, jak vítr fouká do dutého kmenu eukalyptového dřeva, a vzali jej s sebou do svého tábora. Původně prý sloužil jako zesilovač hlasu. Australani čili Amboriginci hrají na didgeridoo a ostatní tancují a zpívají o historii australského kontinentu a jejich historek o životě v jejich zemi. Pojmenování didgeridoo je evropské, v Austrálii mají jiné pojmenování, ydhaky, mago a bambo. Ydhaky je nástroj, který se od náustku postupně rozšiřuje k rezonátoru. Mago je ceremoniální nástroj, většinou je dlouhý něco málo přes metr a je hubený. Bambo je bambusový nástroj.

Jak jste se dostal k didgeridoo?

V mých sedmnácti letech jsem se procházel po chebském náměstí a uviděl jsem muže, jak nese kus roury, která je pěkně zdobená. Chlapíka jsem oslovil, on mi poté na to zahrál a já v úžasu ze zvuku si nástroj vyzkoušel. Po pravdě mi to nešlo. Pak jsem zkoušel hrát do trubky od vysavače, kde se mi poprvé povedl zahrát dron. Pak jsem si koupil první didgeridoo z dubového dřeva.

Co vás na tom fascinuje?

Fascinuje mě basová vibrace, která z nástroje vychází. Hráč vlastně může pusou zahrát i více zvuků najednou a různě modulovat. Nejlepší je zavřít oči a nechat se nést vibracemi tohoto nástroje. Také se člověk u toho může skvěle pobavit, když vám náhodou z toho vyjde zvuk, který slyšíte ráno při použití toalety. Mně osobně dává sílu přežít v tomto prapodivném světě, kde peníze mají větší sílu než láska. Také mě fascinuje, kolik super lidí kolem toho je a jakou rodinu jsme díky zájmu o tento nástroj vytvořili.

Kde všude vás mohou lidé, které by didgeridoo zajímalo, slyšet?

Jednou za čtrnáct dní dělám buď v Chebu, nebo v Aši muzikohraní, kde si lidé přinesou své oblíbené nástroje a jamuje se.

Vy sám didgeridoo i vyrábíte, jak dlouho to trvá? Kam doputovaly vaše nástroje?

Záleží na tvrdosti dřeva. Výroba trvá od týdne po měsíc. Většina je tady na západě a jeden kousek doputoval na Slovensko a možná je teď ve Francii.

Pořádáte i nějaké workshopy, kde by se zájemci mohli naučit výrobu didgeridoo?

Workshopy výroby nedělám, není to totiž práce na den, ale kdyby byl zájem, rád poskytnu informace.

Zabýváte se také ještě něčím podobným?

Ano, rád hraji i s djambe, což je africký buben. Koncová flétna mě tak zaujala, že jsem si jich pár vyrobil. Zajímá mě spousty jiných netradičních nástrojů, ke kterým se pomalu dopracovávám.

Na který kousek ze své výroby jste nejpyšnější?

Nejpyšnější jsem vždy na ten poslední kousek, který vyrobím. Každopádně mám své favority.