Západočeské divadlo v Chebu na letošní podzim připravilo už 15. ročník mezinárodní přehlídky Divadlo jednoho herce. Tento festival, který se jako biennale koná v nejzápadnějším divadle v Česku už třicet let, je jedinou podobnou profesionální přehlídkou svého druhu u nás.

Sóloví umělci zde představují svou tvorbu nejrůznějších žánrů a forem, jedinou podmínkou je „osamělost“ na scéně. V posledním ročníku, který se s úspěchem konal v roce 2007, se podařilo vrátit přehlídce svěží dech. Žánr monodramatu, před rokem osmdesát devět hojně vyhledávaný, se totiž v devadesátých letech mezi profesionály netěšil příliš velké pozornosti. Poslední léta ukázala, že se situace mění: monodrama se stalo vyhledávanou možností alternativních tvůrců i sympatickým zpestřením klasické činohry. Festivalu se v minulém ročníku rovněž podařilo dostát svému přívlastku „mezinárodní“ a hostit umělce z Litvy, Itálie a Spojených států.

Letos divadlo připravilo novinku a festival přesouvá z tradičního prvního zářijového „prodlouženého víkendu“ na počátek října. S postupným posouváním začátku sezóny se pozdější termín ukázal jako provozně i návštěvnicky výhodnější, letos se tedy mohou diváci na monodrama přijet do Chebu podívat od čtvrtka 1. do neděle 4. října. Třináct inscenací, které budou během festivalu uvedeny, představí representativní průřez domácí tvorbou: na programu budou tradičnější inscenace založené na působivých hereckých výkonech, moderní pantomima, interaktivní divadlo, autorské divadlo, taneční sóla. Domácí nabídku obohatí inscenace z Izraele, Polska, Německa a Itálie, zahraniční sekce tak v letošním roce zabere celou třetinu programu! Kromě inscenací se připravuje i tradiční seminář pro účastníky i diváky a společenská setkání. Hrát se bude na scéně Západočeského divadla (a to hned v několikeré úpravě – v celém sále i tzv. „za oponou“ s elevací na scéně), na klubové scéně studia d, ve Františkánském kostele a letos poprvé v hradbách Na Šancích.

Bohatou nabídku zahájí inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy Jašek. V roli herečky, která se rozhoduje mezi kariérou a úlohou matky, se v režii Mileny Šajdkové představí Jana Kabešová – Vojtková. Dojímavá hra polského dramatika Andreje Maleszky představuje klasický titul pro jednu herečku: představitelka excentrické, trochu neúspěšné umělkyně musí být schopna strhnout diváky a přesvědčit je o síle (a zároveň komice) jejího dilematu.

Týž večer se o diváky bude ucházet monodrama prestižního souboru fyzického divadla Theatr Novogo Fronta. Irina E. Andreeva představí svou inscenaci o ženské energii vesmíru.

Začátek druhého festivalového dne bude určen především školám: již po druhé do Chebu přijede Vojta Švejda, oceňovaný mim a autorský herec. Letos představí svou inscenaci Albert se bojí, kterou uvádí v Alfredu ve dvoře. Za tuto „děsivou pantomimu“ Švejda obdržel cenu diváků na České taneční platformě 2008. Prvním zahraničním hostem bude Howard Lotker, který ovšem není cizincem v pravém slova smyslu. Narodil se a vystudoval ve Spojených státech, v Česku už žije několik let a svou inscenaci Malý člověk hraje v češtině. Spolu se svým divadlem HoME se dlouhodobě zabývá interaktivním divadlem – takový bude i jeho osobní příběh o Wilhelmu Reichovi, u nás téměř neznámém žákovi Sigmunda Freuda. Z Tel Avivu do Chebu přijíždí (v rámci Česko-izraelské divadelní sezóny, kterou připravuje Divadelní ústav) Sara Sibony a přiváží s sebou svoje Šaty, příběh několika generací hebrejských žen, které spojuje jediný kus oděvu. Inscenace bude uvedena v hebrejštině s českými titulky.

V pátek se se svou novou inscenací představí – což je další festivalová tradice – hostitelské divadlo. Letos se „jednou herečkou“ stane Diana Toniková, příběh o mezikulturních překvapeních, která tu může zažít cizinka, s ní připravuje překladatel a režisér Julek Neumann, vycházeje ze zkušeností své vlastní ženy. Jak praví název, Maureen se nestačí divit…

Jako poslední se v pátek představí známý neapolský herec, dramatik a režisér Enzo Moscato. Výjimečná osobnost italského divadla ve svých inscenacích neustále boří různá tabu, fascinující představení s mnoha jazykovými i dějovými rovinami bude uvedeno v italštině s českými titulky. Dva texty Enza Moscata byly do češtiny přeloženy teprve letos, vzhledem k tomu, že vyšly nedávno i knižně, chystáme se je v Chebu po představení pokřtít za účasti překladatelky Terezy Sieglové.

Sobotní den otevře mimořádná inscenace německé herečky Yvette Coetzee s názvem Žádné palmy. Žádní lvi. Žádné opice. Autobiografický příběh dívky, která se narodila v Jihoafrické republice, přináší znovu téma hledání rodinné historie. Anekdotická forma, propojující velké dějiny s osobními prožitky, má v podání Yvette multimediální, struhující, moderní podobu. Inscenace bude uvedena v němčině s českými titulky.

Zahraničním hostům bude patřit i následující bod programu: po letech se v Chebu zase objeví umělci z Polska. Herečka Wioleta Komar se monodramatu věnuje systematicky, se svojí inscenací z textů polského spisovatele a dramatika Tadeuzse Rózewicze vystoupila na několika festivalech divadla jednoho herce.

Speciálně pro chebský festival vznikne jednorázové představení Arnošta Goldflama, z chebské reality čerpající bude atraktivní jistě nejen pro místní diváky. Autor, herec a režisér Goldflam tak naváže na svůj cyklus one-man show, s nímž vystupoval v pražském divadle Archa.

Studentskou tvorbu na programu festivalu bude representovat inscenace Karla Kratochvíla, právě absolvujícího adepta herectví na pražské DAMU. Specifickou autorskou adaptaci Beckettovy hry Šťastné dny nazval Své dny. Mimořádná komorní inscenace osvětlená pouze svíčkou získala pro festival nové hrací místo: bude uvedena v hradním sklepení Na Šancích.

Poslední den festivalu bude zahájen tradičním seminářem určeným pro odborníky i širokou veřejnost. Ti, kdo zůstanou do posledního dne, se mohou těšit na vystoupení prestižní české taneční skupiny NANOHACH, která přiveze dvě sóla. Honza Malík představí působivou choreografii Jana Komárka DeRbrouk, jedna z nejtalentova­nějších českých tanečnic Lea Čapková uvede svou autorskou inscenaci Hechizada de Luxe, s níž vstoupila na mnoha prestižních přehlídkách.

Závěr přehlídky bude patřit Divadlu Na Fidlovačce, respektive Elišce Balzerové. Ta v Chebu uvede svou nejnovější inscenaci Rok magického myšlení, určenou pro milovníky koncentrovaných hereckých výkonů a tradičních divadelních monologů.