Po dvou letech se do Chebu vrací tradiční přehlídka monodramat Divadlo jednoho herce. Jde už o osmnáctý ročník. Festival začne ve čtvrtek 1. října.

„Během přehlídky, trvající čtyři dny, se odehraje 18 představení ze šesti zemí na šesti různých místech," uvedl Zdeněk Bartoš, umělecký šéf a režisér Západočeského divadla Cheb. Hrát se tak bude nejen v divadle, ale i studiu d, ve velkém sále Kulturního centra Svoboda, malířské dílně, divadelním klubu a františkánském kostele.

„Žánrově je festival rozkročený mezi klasickou činohrou, založenou na textu, výrazovým tancem, fyzickým divadlem, klaunérií a groteskou, loutkohrou dokonce s velkým modelem železnice, výtvarně-hudební performancí a nejrůznějšími typy autorských projektů, které kombinují vše předešlé," popisuje umělecký šéf. Podle jeho slov je obtížné najít tematickou linku spojující všechny tak různorodé tituly. „Nicméně nápadně často se v nich opakuje motiv hledání, 'kam patřím' v tomto komplikovaném světě, snaha aspoň částečně pojmenovat vlastní identitu, vybojovat své místo na slunci třeba z pozice outsidera od úvodního Jak jsem byl Cyrano a Flashed By přes Lahodný život a Mezi dvěma světy po originální pohledy na osobnosti, které se v neméně šíleném světě rozhodně neztratily, ať už Hugo Haas se vrací, nebo František blázen, fantasticky podaný životní příběh Františka z Assisi, proslulého 'blázna a světce' středověku," popisoval.

Devatenácté představení, Shirley Valentine se Simonou Stašovou, které mělo přehlídku původně uzavírat v neděli 4. října, se z osobních důvodů herečky posunulo o dva týdny, na neděli 18. října.

Chebská přehlídka, byť ve srovnání s jinými českými divadelními festivaly rozsahem nevelká, nezaostává kvalitou, o čemž svědčí udělení prestižní evropské známky EFFE Evropa festivalům, festivaly Evropě.

Kompletní program najdete zde.