Na jeho uměleckou duši měl vliv mimo jiné otec, který podle Filipových slov krmil jeho dětství hudbou. Na to konto se Filip Koryta ve 13 letech rozhodl, že nebude pracovat. „Cítil jsem, že budu dělat jen to, co chci, a to byla hudba. Učil jsem se na hudební nástroje, psal texty, v 18 letech jsem začal hrát se skupinou Friday. Myslím, že to byla velká bomba, ale už tehdy mi lidé říkali, že bych se měl soustředit na slam poetry, protože je mnohdy víc bavilo jak mluvím mezi písněmi než to, co hrajeme,“ usmívá se.

Zpočátku byl kvůli tomu naštvaný, ale nakonec se slamu poddal. „Má bývalá přítelkyně mě přeorientovala na alternativnější a jiný způsob uvažování o tvorbě, což bylo v době, kdy jsem studoval gymnázium, takže to ovlivnilo i můj směr ve škole a následně jsem šel studovat literaturu. Od dvaceti let jsem začal tak nějak kostrbatě psát. První roky jsem spíše hodně četl, než abych tvořil, což bylo v pořádku, protože si myslím, že člověk své řemeslo musí ovládnout ze všech stran,“ vzpomíná.

Zpočátku to ale neměl úplně jednoduché. „Svého času jsem žil v Praze a navzdory svým úvahám jsem pracoval pro jednu pojišťovnu, abych si vůbec vydělal na chleba, ale zároveň jsem si toužil vydělat na studium literární akademie. Během toho jsem napsal svou první knížku, která se jmenuje Chlípnost. Jsou to velmi primitivní a ubohé básně. Světe div se, tato má prvotina se setkala se začnou popularitou, a to proto, jak je to debilní. Já ale věřím, že člověk má právo na to, aby napsal jednu takovou knihu, takže jsem si to vyčerpal hned na začátku,“ směje se.

Rok se s rokem sešel a nadešel čas se pořádně zasmát. Od 11. července je to opět možné ve Františkových Lázních. Probíhá tam už 7. ročník Mezinárodního festivalu kresleného humoru a začíná se výstavou vtipů na Národní třídě.
Františkovy Lázně budou znít smíchem, festival humoru po roce opět v akci

Poté se začal věnovat volnému verši. „To znamená rýmovat. Začal jsem psát takové romanticko-ironické básně, které vyšly ve druhé knize S tebou a bez tebe, a to už mi vydávalo nakladatelství. Slam jsem dělal z velké části proto, abych se zalíbil holkám, protože když člověk nic jiného neumí, tak musí lákat druhé pohlaví alespoň díky tomu umění. Netrvalo dlouho a stal se ze mě mistr České republiky ve slam poetry, což otevřelo další dveře. Takže kromě toho všeho jsem začal i hodně moderovat, psát reklamní texty a zkrátka jsem pracoval a pracuji se slovem,“ uvádí slamer, který je známý spíše jako Dr. Filipitch.

Mimo jiné založil i hudební skupinu Glajstr Duo. „Tato kapela hraje intelektuální porno pop. Založil jsem ji jako protipól kapely Friday, kde byli pořád strašně vážní a takoví smutní, proto jsem potřeboval něco extravagantního. S mým kolegou Zdendou, který je původem z Františkových Lázní, jsme začali tvořit písně o souložení, ale velmi sofistikovaně a kultivovaně bez sprostých slov, zkrátka jen klavír a zpěv, takže taková něžná forma pro hrubý obsah,“ popisuje.

Poslední umělcem založená kapela je diCaprio. „S tou jsme hráli takzvané pindie, což je zase pro změnu takový indie-pop. Tam se mnou hrál například Robert Picka, což je v současnosti velmi výrazný streamer, takže jsem byl vždy obklopený talentovanými lidmi, a to pomáhá,“ uzavírá.

Filip Koryta je mladý novodobý umělec, který momentálně žije v Plzni. Svou první básnickou sbírku Chlípnost vydal v roce 2014. O dva roky později následovala druhá s názvem S tebou a bez tebe. Kromě toho vydal dvě sbírky slamových textů Test tvojí trpělivosti a Promiň. V roce 2020 vydal další sbírku básní Fotogenické problémy a také svou první prózu - autobiografickou knihu Falknov Calling. Na Sokolovsku a Chebsku se ukazuje poměrně často a sledovat ho lze mimo jiné na jeho facebookové stránce Filip Koryta aka Dr. Filipitch.