Zahájen byl v pátek večer v Divadle Boženy Němcové a hlavní hvězdou večera se stala známá česká herečka Hana Maciuchová. Příprava legendární kulturní akce trvá několik měsíců a na jejím konci se svezou zájemci i vlakem do Německa. Akci organizuje už několik let františkolázeňská básnířka Alena Vávrová. Prezidentkou festivalu je Olga Kupec.

„Před několika lety jsem hrála na jevišti ve františkolázeňském Divadle Boženy Němcové, kde jsem měla možnost mluvit s Alenou Vávrovou a Olgou Kupec, které mě informovaly o festivalu, který se zde koná,“ sdělila herečka Hana Maciuchová. „Protože věřím, že dobrá literatura a verše jsou součástí i mé profese, souhlasila jsem s tím, že na akci přijedu,“ vysvětlila herečka.

Všichni hosté v sále ani nedutali, když Hana Maciuchová začala předčítat básně z legendární knihy Aleny Vávrové Mé a Františkovy aneb z jiného světa.

„Chtěla jsem tím autorce vzdát hold, protože je nejen vynikající básnířkou, ale zároveň pořádáním této akce může dát jiným lidem inspiraci a tomu tleskám,“ konstatovala herečka.

Organizátoři celé akce připravili pro zájemce bohatý program, ze kterého si může vybrat každý to své. Letošním mottem je Záchranná vesta humoru.

„Humor nadlehčuje, posiluje, někdy i dokonce člověka zachraňuje. Náš festival ve znamení humoru zahájila Hana Maciuchová, která nejenže předčítala mé básně, ale také představila tři významné autory německy píšící v humorném duchu v samostatném pořadu Uznávám, že blouzním,“ informovala viceprezidentka a umělecká ředitelka festivalu Alena Vávrová.

Na Literárním sympóziu v duchu motta festivalu vystoupí se svými příspěvky význační čeští a zahraniční hosté, například Roswitha Schieb, Jiří Slíva, Jaroslav Rudiš, Martin Reiner, Věra Koubová, Patrik Linhart, Rolf Stemmle, Dora Kaprálová a mnoho dalších.

Akce potrvá až do neděle 11. listopadu, kdy bude z Františkových Lázní vypraven speciální vlak literátů, malířů a muzikantů, který je zaveze do německého Hofu a zpět. „Happeningový vlak z Františkových Lázní do Hofu a zpět pojede letos pod záštitou českého spisovatele Václava Grubera. Ten převezme vlajku festivalu z rukou německé autorky Sabine Dittrich. Tento akt bude symbolickým vyjádřením česko-německého přátelství. Partnerem jízdy jsou České dráhy a německý dopravce Oberpfalzbahn,“ dodala tisková mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.