Páté výročí svého založení dnes oslaví františkolázeňská galerie Brömse. Své příznivce potěší hned dvěma významnými akcemi.

„V 15 hodin dojde v zahradě hotelu Imperial u příležitosti 135. výročí narození Augusta Brömse k odhalení pomníku,“ vysvětlila kurátorka galerie Jiřina Kotounová. Právě na duchovní a umělecký odkaz této osobnosti, rodáka z Františkových Lázní, galerie ve svých projektech navazuje. „V 15.30 hodin začne vernisáž výstavy jeho děl, která jsme získali ze sbírek Galerie Umění v Karlových Varech a od soukromých sběratelů.“ Součástí této výstavy bude i ukázka umělecké tvorby jeho praneteře, výtvarnice Beate Brömse z Mnichova.

Díky oslavám je teď konečně všem jasné, odkud má galerie své jméno.
„Je to asi ostuda, ale vůbec jsem to netušila,“ řekla čtyřiadvacetiletá Hana z Františkových Lázní. „Asi jsem zrovna ve škole chyběla,“ vtipkovala.
A co za pět let své činnosti galerie stihla?

Od založení v roce 2003 se zde uskutečnilo přes 40 výstav malířů, grafiků, sochařů i fotografů. A to jak z České republiky, tak i ze zahraničí.
„Návštěvníkům jsou v současné době k dispozici čtyři výstavní prostory,“ vysvětlila Kotounová. „První tři se nachází v Poštovní ulici ve Františkových Lázních. Dalším je Malá Galerie Tři lilie v atriu lázeňského hotelu Tři lilie.“ A dodala, že v každém výstavním prostoru si mohou návštěvníci prohlédnout odlišné druhy výstav.

Kdo byl August Brömse?

Grafik a malíř August Brömse se narodil 2. září 1873 ve Františkových Lázních. Po studiu grafiky a malířství na Vysoké škole výtvarných umění v Berlíně působil několik let jako svobodně tvořivý umělec. V roce 1903 se vrátil do Františkových Lázní. V roce 1910 byl August Brömse jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se ujal vedení jednoho z grafických ateliérů. August Brömse zemřel 7. listopadu 1925 v Praze a byl pochován ve Františkových Lázních.