Výstava KontAKTfoto 2008 je zahájená. Díla účastníků workshopu příznivci umění uvidí na kolonádě Solného a Lučního pramene ve Františkových Lázních. Slavnostního zahájení se zúčastnila také lektorka posledního workshopu, Sára Saudková. Hudbou návštěvníky akce potěšil Memory Jazz Band.

Expozice je k vidění na znovuotevřeném místě. „Kdysi jsme zde také už výstavu pořádali,“ sdělili Zbyněk Illek, ředitel Galerie 4, která workshop pořádá. „Několik let to zde ale bylo zavřené. Toto je první výstava z programu, který zde naplánovalo město Františkovy Lázně.“ Návštěvníci uvidí díla profesionálních fotografů, ale také studentů vysokých uměleckých škol a vyspělých amatérů.

Ředitel vysvětlil, že právě úroveň snímků posledních svou jmenovaných skupin je rok od roku lepší. „Také to ale závisí na výběru fotek,“ řekl. „Na výstavě je jen zlomek toho, co se vyfotí. Lektor, který snímky vybírá, tomu dává zároveň ‚své oko‘. Je to vidět třeba na fotografiích lidí, kteří na KontAKTfoto jezdí častěji.“

Sára Saudková řekla, že to byl její první workshop, kterého se jako lektorka zúčastnila. „Na účastníky jsem se nekoukala jako na studenty,“ upřesnila.

„Byli jsme rovnocenní partneři, jen jsem měla tu výsadu, že nemusím fotit, ale jen kibicovat – čehož jsem ale nevyužila.“ Zajímavostí posledního workshopu bylo, že lektorka postála i modelem.

„Někdo mě požádal. Když tam šli všichni se svou kůží na trh, přišlo mi hloupé to odmítnout,“ vysvětlila. Ale nezapomněla také vyzdvihnout skvělou spolupráci s modely. „Pochvalu si jistě zaslouží také ředitel Galerie 4 a ředitelka hotelu, který akci spolupořádal,“ dodala.