Lektorkou posledního, třináctého, ročníku workshopu KontAKTfoto byla Sára Saudková. Jak se jí spolupracovalo s modely? Zopakovala by si lektorství? Také na to se Deník ptal.

Pokolikáté jste se zúčastnila workshopu jako lektorka?
To byl můj první.

Jaký byl přístup studentů?
Na účastníky jsem se nekoukala jako na studenty. Byli jsme rovnocenní partneři, jen jsem měla tu výsadu, že nemusím fotit, ale jen kibicovat – čehož jsem ale nevyužila.

Byla jste za dobu trvání KontAKTfota první, kdo byl zároveň lektorem i modelem. Jak vás to napadlo?
Někdo mě požádal. Když tam šli všichni se svou kůží na trh, přišlo mi hloupé to odmítnout.

Jela byste znovu jako lektorka na nějaký workshop?
Záleží na tom, zda mi to někdo nabídne. Práce mám dost, ale bavilo mě to. Fotografii mám ráda, ráda se jí zabývám. Občas dělám nějaké přednášky, když si to někdo přeje a když je ochoten je poslouchat. (smích) Ale stejně mi to připadá zvrhlé, protože já jsem pořád na začátku. Jsou zde fotografové, kteří toho umějí tisíckrát víc.

Fotografie, které jsou výstavě, jste vybírala? Podle čeho?
Vybírala jsem je svým vkusem, vlastníma očima, podle srdce, podle toho, co jsem si dovedla představit, že bych si to pověsila na zeď.

Byli autoři, u kterých byste na výstavu dala víc snímků?
U některých autorů bych sem vybrala víc fotografií. Protože jsou vyzrálejší, už mají svůj styl, svůj rukopis. Fascinuje mě, když se pod fotografii někdo nemusí podepsat a přesto poznáte autora. Ale fotky byly různorodé, stejně jako jsme my lidi. Každý vidí svět jinak. Každý ho jinak fotografuje. A já to respektuji. Nepřipadala jsem si v roli zlého učitele, který bude práskat přes prsty a říkat, že takhle ne. Baví mě pozorovat. Stejně jako třeba u dětí – každé je jiné. U těch tedy občas zakročím. Ale to vybírání mě bavilo. Takže, abych se vrátila k otázce, u některých ano. Ale nebylo by to fér. Byli jsme jedna parta a každý má právo ukázat, co v něm je. Každý stál za to.

Měla jste sama čas fotit?
Ani jsem si nevzala fotoaparát.

Záměrně?
Ne, nenapadlo mě to. Ale pak mě to mrzelo, tak jsem si od někoho půjčila fotoaparát. Ale vyšlo mi to zoufale podexponované. Díky tomu ale vím, že si ty snímky chci znovu jinde vyfotit. Byli tam výborní modelové. Opravdu byli fajn. Někteří fotografové mají tendenci se k modelům chovat jako k věci. Ale já mám ráda s modely vztah. Jsou to v podstatě vaši parťáci. Byli odvážní. Přece jen to byl opuštěný dům, nevytápěný, trochu špinavý, bez záchodů. Bylo to pro fajnšmekry.

Zasloužil by si někdo pochvalu?
Určitě chválím pana Illka, protože akci společně s ředitelkou hotelu vydupali ze země.

Plánujete poblíž Chebska nějakou výstavu?
Teď budu vystavovat nejblíž v Plzni.