V posledním období došlo u Jana Stolína k výrazné proměně v jeho uměleckém výrazu. Odosobněné tvary jeho dřívějších prací ustoupily energii a dynamice. Výstava v chebské galerii představuje jeho nejnovější práce, které jsou plné kontrastů. Bohatá výrazová škála se pohybuje od strohých mechanických instalací až k snovým a emotivním pastelům.

„Spolu s Karlem Srpem jsme se rozhodli výstavu pojmout jako takovou introspektivní rozvahu o třech zastaveních. Při tvorbě jsem dal zcela volný průchod emocím, což pro mě není typické. Právě proto jsme výstavu pojmenovali Hic sunt leones, což evokuje vstup na neznámé území, někam, kde vládne nejistota,“ přiznává Stolín.

V první místnosti se divák stává svědkem samotného procesu tvorby. Na prázdné stěně spontánně vzniká černá kresba a spolu se Stolínovými oblíbenými trubkami vytváří instalaci s názvem Stopa události.

Ve druhém prostoru se ocitáme ve stínech dramatické instalace nesoucí jméno Hic sunt leones. Lešenářské trubky vytvářejí dojem klece či hnízda pro všudypřítomné siluety ptáků, nebo evokují hroutící se civilizaci, kde přežije jen ten nejsilnější.

close Foto z výstavy. info Zdroj: Richard Králíček zoom_in Foto z výstavy.

Závěrečné zastavení nabízí klidnější, avšak neméně působivé kresby horizontů, které se v dálce jakoby ztrácejí. „Zcela nový rys Stolínovy tvorby představují pastely s motivem tváří-masek, které jsme se rozhodli zavěsit proti sobě. Vytvářejí v divákovi pocit, že bílá plocha, na níž jsou nakreslené, se prohlubuje a z ní pozorují diváka zrcadla-démoni,“ vysvětluje kurátor Karel Srp.

Výstava Hic sunt leones ukazuje Stolínův posun v uměleckém vývoji a nabízí návštěvníkům galerie nové, proměnlivé a živé umělecké zážitky. V Galerii výtvarného umění v Chebu bude k vidění až do 23. června.

Jan Stolín (1966) se narodil ve Svitavách, vystudoval sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a jeho život je těsně spjatý s Libercem. Od roku 1998 působí jako pedagog na Fakultě umění a architektury Technické univerzity a v roce 2023 se stal i jejím děkanem. Je finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2000, o rok později získal spolu se svým bratrem, architektem Petrem Stolínem, Čestné uznání Grand prix Obce architektů. Jeho současná tvorba se zaměřuje především na reinterpretaci prostoru. Vedle své výtvarné a pedagogické práce se systematicky věnuje také kurátorství – v roce 1997 v Liberci spoluzaložil galerii Die Aktualität des Schönen a od roku 2013 vede soukromou galerii Cube × Cube Gallery.