Je hrozné horko. V restauraci odbavovací haly mariánskolázeňského letiště objednává gentleman kávu své manželce. Opodál stojí zahleděný muž. Kam asi poletí? Nebo jen čeká na mladý pár, který právě vystoupil z letadla? A co ty slečny, které se opalují na střeše odbavovací haly? Jsou to letušky, nebo dcery ředitele aeroportu…? I když byl objekt zdejšího letiště za 2. světové války zničen, lidé jej v Mariánských Lázních mohou vidět stále jako 'živý'. Jen se dvěma rozdíly – je zmenšený v poměru 1:25 a nachází se na druhém konci města, v parku Boheminium na Krakonoši.

Park s miniaturami památek České republiky se pro veřejnost otevřel 19. června 1999 a jeho tvůrcem je Radek Míka. Zpřístupnění parku však předcházelo pět let práce, pět let, kdy se ho lidé ptali, zda to myslí vážně. Teď se v parku nachází víc než padesát modelů hradů, zámků, kostelů, rozhleden nebo technických památek ze všech koutů naší země. A přibývají další.

Řekněte, kdy se zrodil park Boheminium?

Jeho začátek sahá někam do roku 1994. Tehdy jsem vytipoval vhodnou lokalitu v sousedství starého hotelu Krakonoš. Dříve zde existoval park, a dokonce i pohádková cesta, populární místo výletů již za rakouského mocnářství. Když jsem přišel s tím, co bych zde rád vybudoval, většina Mariánskolázeňských pochybovala. Pozemky byly totiž neuvěřitelně zpustlé. Nacházely se zde ruiny chatového tábora, různé kabely a nefunkční instalace, rozmáhal se tu bolševník, vše bylo zarostlé křovím.

V podstatě se z dřívějšího anglického parku musel vytvořit nový. Jednoho z mých přátel – modeláře Jana Stehlíka - jsem vzal na výlet do rakouského Klagenfurtu a ukázal mu, jaký mám záměr. Po zhlédnutí desítek precizních modelů a celé expozice Minimundusu řekl, že to je bláznovství, ale myšlenka si jej získala. A tak v roce 1996 vznikl první model zámku Červená Lhota, potom rotunda na Řípu i s kopcem symbolického tvaru. V roce 1999 jsme otevírali s pěti miniaturami. Tvorba maket v měřítku 1:25 je však velice nákladná záležitost, takže nepřibývají nijak rychle. Nyní v našem parku máme padesát modelových komplexů, které se někdy značně liší svou velikostí. Největším je model královského hradu Karlštejna, k drobnějším patří například větrné mlýny nebo vinné sklepy strážnického skanzenu. Ročně zvládneme tak tři čtyři nové modely.

A vy sám jste také modelář?

Pro mě to byl dříve spíš koníček. Modely vyrábí naše profesionální dílna.

Být povoláním modelář, to musí být fajn. Jak taková dílna vypadá?

Dnes máme tři zkušené modeláře s dlouholetou praxí. Třeba Karlštejn vyráběli 1,5 roku. Když spočítáme náklady, zjistíme, že stál 2,4 milionu korun. Když to někomu řeknu, poví: To jste se zbláznil, za to si koupím dům. Říkám jim: Tohle ale domy jsou, musíte jim věnovat stejnou pozornost, jen poměr je 25krát menší.

To je opravdu dost nákladné. Kde na to – lidově řečeno – berete?

Park Boheminium není výdělečnou záležitostí. Vstupné slouží spíš pro údržbu než na výrobu modelů. Protože nejsme státní ani příspěvková organizace, musíme si peníze a sponzory shánět sami, často z jiného druhu podnikání.

To vás tedy krize příliš 'nepotěšila'…

Jak se to vezme. Nás ovlivňuje zejména počasí. Určité turisticky zajímavé víkendy nám bohužel minulý rok propršely. Snažíme se však držet i rozumné ceny vstupného, abychom byli dostupní pro naše občany, důchodce i rodiny s dětmi. Když naši expozici obdivují partneři z evropských miniaturparků, diví se, proč nejdeme na jejich cenovou úroveň. To je třeba 10 eur na osobu. Takové vstupné si můžeme dovolit až ve chvíli, až zde budou lidé brát takové platy a důchody jako v Německu. Krize nás ovlivnila spíš tak, že se na nás tolik neobracejí města s požadavkem postavit jejich památku a je těžké najít sponzorství.

Málokdo se nyní rozhodne zaplatit za reprezentaci svého města, i když model poté obdivují desetitisíce našich návštěvníků a často slouží jako motivace k dalšímu výletu.

Pozorujete za dobu fungování parku změny v návštěvnosti?

Jistě, popularita parku Boheminium roste. Přesto, deset let je pro povědomí o něm poměrně krátká doba. Když se na náš park zeptáte lidí v nedalekém Chebu, často ani nevědí, že existuje. Rádi bychom vstoupili do celostátního povědomí. Do Mariánských Lázní jezdí lázeňská klientela z celého světa, která patří i mezi naše návštěvníky. Narůstá však trend, že lidé z celé republiky jezdí cíleně za námi. A teprve pak se jdou podívat do města, nebo si udělají výlet do Karlových Varů, Bečova či Kynžvartu.

To musí člověka těšit. Měl jste i přesto chvíle, kdy jste chtěl se vším praštit?

Ty mám každý večer (smích). Na první pohled to vypadá mile, ale je to práce jako každá jiná. Musíme řešit mnoho provozních problémů, zahradnické i stavební záležitosti, marketing, propagaci… Jsme vlastně taková malá továrna na cestovní ruch (smích).

Všechny modely jsou stavěné v měřítku 1:25. A čím se modeláři řídí? Podle fotografií i stavební dokumentace.

I s malými turisty. Ty postavičky jsou vážně vtipné.

Začali jsme je dávat k modelům až postupem času. Architektura je sice zajímavá, ale figurky ji oživují. Díky tomu můžeme k památce vytvořit příběh nebo vtip – máme zde kominíka, který leze po střechách zámku Karlova Koruna, aby vymetl komín, na schodišti je knížecí rodina na procházce. Na střeše letiště se opalují atraktivní slečny, před starou radnicí v obci Kočí pošťák roznáší dopisy, montéři dělají výškové práce na Ještědu…

Je vůbec někde blízko něco podobného, jako je Boheminium Park?

Miniaturpark je třeba v německém Adorfu. Nemají tam ale žádný model velikosti hradu Karlštejna nebo zámku Kynžvart. Mimo to je tamní park financovaný krajem a spravuje jej místní muzeum. V Ostravě je zase park, který ukazuje světové stavby. Naše pojetí je však jiné, krajinářským zakomponováním do živé přírody jsme ojedinělí v celé Evropě.

Jaké novinky u vás lidé vlastně tuto sezonu uvidí?

Osadili jsme jeden z menších modelů – větrný mlýn v Ruprechtově na Moravě. Ten se vyráběl přes zimu. Nyní se připravuje hrad Bezděz, vzniká kopec i Máchovo jezero. Stavíme také model přemyslovského hradu Plzeň, vlastně rekonstrukci zaniklé památky. Snažíme se vytvořit hypotetickou podobu raně středověkého hradu z období 11. – 12. století. Je to zajímavá práce. Model má 20 metrů na délku a jen hradby budou měřit asi 56 metrů. Je to však časově i finančně náročná záležitost.

Máte zde modely z celé České republiky. Stává se, že by někdo přijel právě proto, že si zde jejich město zaplatilo model?

Většina měst si je u nás nechávala vyrábět na konci devadesátých let. Teď už taková situace není. Není to tak dlouho, co jsme dokončili obrovský model zámku v Litomyšli. Bez namalování stál již 800 tisíc korun. A tak jsme se obrátili na město, zda by nám nepomohli zafinancovat alespoň malby se složitými sgrafity, která tamní zámek reprezentují. Téměř nás osočili, že se chceme 'nakapsovat'. Málokdo si bohužel dovede představit práci, která se za modelem skrývá…

Co se týká podnikání, co vás těší a co naopak tíží?

Komplikuje ho stát, protože neexistují pravidla, která by platila delší dobu nebo byla jednoznačná. Třeba sazby DPH. A vše se nesmírně byrokratizuje. Také mi docela vadí, že spousta věcí dnes závisí na přerozdělování a dotacích. Partnerská města nám dříve pomáhala, dnes se všichni odvolávají, že přispějí, když na to získají dotaci.

Park Boheminium se nachází v Mariánských Lázních na vrchu Krakonoš. Areál je otevřený od dubna do začátku listopadu denně od 10 do 17.30 hodin.