Mezi sportovními rybáři je Václav Fikar z Chebu pojmem. Je nejčtenějším autorem rybářské literatury své generace. Teď vydává šestou knihu, a jak sám říká, od těch předešlých se liší ve všech směrech. To napovídá i její název: „Když už jsem ji zbouchnul aneb Sexem k životní roli hustýho rodiče“. O čem tedy je kniha, která spatřila světlo světa uplynulou sobotu?

Jste známý jako autor knih s rybářskou tematikou. Bude nějaká ryba i v nové knize, která právě vychází?

Ne. Kniha „Když už jsem ji zbouchnul aneb Sexem k životní roli hustýho rodiče“ se od mých předchozích liší ve všech ohledech, společná je pouze takzvaná ICH forma a také humor, jak věřím. Ryby v ní tentokrát nejsou.

Co tedy v nové knize na čtenáře čeká?

Sex, dítě a rock´n´roll. Sedm povídek, každá s jednou ilustrací od Martina Stehlíka, které popisují několik rodičovských patálií fiktivního rockera Edgana Brana, který se tak nějak neplánovaně stal otcem. Naštěstí ovládá padesát odstínů slova hmmm a umí se vypínat do režimu offline.

Povídky současně zachycují jeho dva vážné partnerské vztahy i pozoruhodnou práci v reklamní agentuře, kde mu šéfuje „Blbka“. Majitelova partnerka.

Kniha je psaná nespisovnou, hovorovou češtinou, s úsměvem říkám, že rockerštinou. Také tím se odlišuje od mých předchozích. Myslím, že zajímavá bude také tím, že část jednoho Edganova partnerského příběhu, který se prolíná napříč povídkami, se odehrává v esemeskách.

Čerpal jste při psaní z osobních zkušeností?

Ano. (smích) Samozřejmě jsem si na 160 stranách ponechal prostor i pro fabulaci, koneckonců jako autor literárního díla mohu cokoliv, ale jinak ano. Vše vychází z mých osobních zkušeností.

První vydání vyjde v nákladu 666 výtisků a nebude dostupné v kamenných knihkupectvích. Proč jste se rozhodl jít touto cestou?

Pokud jde o náklad 666 výtisků, je to taková marketingová hříčka. Číslo 666 je specifické, je opředené mýty a legendami, je spojováno i s některými temnějšími odnožemi metalu. A právě proto mi přišlo zajímavé spojit ho s knihou, kterou vypráví rocker, byť fiktivní.

Co se týče nedostupnosti v kamenných knihkupectvích… Distribuční firmy si z ceny knihy ukousnou ten vůbec největší koláč. Paradoxně pak dochází k situacím, kdy člověk, kterého kniha stála nejvíc, tedy autor jeho nápad plus stovky hodin náročné práce a nakladatelství financování samotné výroby, mají z prodeje díla vlastně nejméně.

Proto jsem zvolil cestu prodeje přes internet. Jako řada jiných autorů přede mnou. Naštěstí žijeme v době internetu a jiných moderních technologií, které tuto možnost umožňují. Čtenáři, kteří budou o knihu stát, si informace, kde si knihu objednat, na internetu jistě opatří. Třeba na mých webových stránkách.

close Václav Fikar vydal novou chybu. info Zdroj: archiv zoom_in

Kde vznikl nápad vložit do pěti výtisků celého nákladu kupóny k osobnímu setkání?

Když jsme přemýšleli, čím ozvláštnit prodej, věděl jsem, že nechci nějaké obehrané klišé. Nějaký zažitý, nudný stereotyp. Že když už se kniha vymyká obyčejům a zvyklostem, že také okořenění prodeje této knihy by mělo být originální.

A pak mě to napadlo. Proč čtenářům, kteří si knihu koupí, neumožnit ryze soukromé setkání s jejím autorem?

Tady možná mohu zmínit, že krátce poté, co jsem si s touto myšlenkou začal pohrávat, jsem zhlédl film „Hvězdy nám nepřály“, kde se hlavní hrdinka touží setkat s autorem své zamilované knihy jenom proto, aby se ho zeptala, jak příběh pokračoval po jejím dopsání. Až nakonec, díky svému příteli mimochodem oba dva bojují s rakovinou za ním odletí do Holandska.

Ten film mně v podstatě potvrdil, že se nejedná o blbou myšlenku. Od nápadu na soukromé setkání s autorem už pak byl jenom kousek k nápadu na vložení omezeného počtu kupónů do knihy. I v tomto případě mě inspiroval film, konkrétně „Karlík a továrna na čokoládu“.

A tak je to historicky zřejmě poprvé, co se v knize objevují kupóny na setkání s autorem. Jak jste řekla, je jich pět a bude jen na čtenářích, kteří je ve své knize objeví, jestli této možnosti využijí.

A nebojíte se toho?

I když se do určité míry jedná o adrenalinovou záležitost, těším se na to.

Je v dnešní době těžké vydat knihu?

Pro začínající autory je velmi těžké zaujmout velká nakladatelství. Naštěstí žijeme ve svobodné době, která nabízí více příležitostí, jak dnes vydat knihu. Mnoho začínajících autorů si své prvotiny vydává vlastním nákladem, ale zaznamenal jsem i trend, že si je z různých důvodů vydávají sami i někteří zavedení a úspěšní autoři.

Myslíte, že se dá psaním uživit?

V Česku určitě ne. Jsme příliš malý trh. Mé druhé knihy, která byla odborná a vyšla v roce 2004, se prodalo 5500 výtisků. To je na novodobé české poměry naprosto vynikající číslo. Skutečný prodejní úspěch.

Přesto by mě honorář obdržený za její prodej neuživil ani rok. Devadesát devět ze sta českých spisovatelů má své práce, protože psaní knih by je neuživilo. Bez ohledu na to, jak jsou jejich knihy dobré, případně i oceňované.

Spisovatel, novinář, fotograf, bloger, rybář… Co jste aktuálně nejvíc?

To je zajímavá otázka. Novinařinu už pár let nedělám, takže zbývají ostatní možnosti. No… Co takhle jen prostý pobíječ much, když už je horké léto!? (smích)

Chystáte už další knihu, případně nějaký projekt?

Ano, střídavě a pomalu pracuji na dvou knihách zároveň. Současně, po vydání „Když už jsem ji zbouchnul aneb Sexem k životní roli hustýho rodiče“, se nyní chci znovu naplno obout do projektu Pozoruhodné Česko, kde slovem a fotografiemi představuji krásná a zajímavá česká města.

Tento časově velmi náročný projekt se na mých webových stránkách www.vaclavfikar.cz těší velkému zájmu, což je pro mě silný hnací motor. Jen poslední rok stagnoval, a to právě kvůli mé práci na zmíněné knize.

Václav Fikar je český spisovatel, editor, fotograf a známý český rybář, který mimo jiné založil úspěšný rybářský server Chytej.cz (2002). Účinkoval v populárně-naučném filmu Ostře sledovaní dravci a spolupracuje s britským rybářským magazínem Pike & Predators. Do roku 2007 závodil v rybolovecké disciplíně přívlač, ve které získal také několik medailí z mistrovství ČR. V roce 2003 byl dokonce členem českého národního týmu na MS v Itálii.

Bibliografie:

  • Sezona chlupatých ploutví (2014), Zápisník šíleného rybáře (2010), Štika královna českých vod (2006),
  • Přívlač na mimopstruhových vodách (2004), Krokodýl Dandý: obludná štika z Jesenice (2000)