Před osmnácti lety se na hraničním přechodu u Lubů sešlo pár obyvatel z obou států, aby se poznali. Komorní akce přerostla v Hraniční slavnosti, které pravidelně již navštěvuje okolo tisíce návštěvníků.
Oblíbenou akci pořádají města Luby a německý Erlbach. Každoročně se jí zúčastní lidé z širokého okolí.
„My jsme poprvé přijeli kvůli známým a od té doby jsme zde popáté," řekla Marcela Svobodová z Kraslic, jedna z návštěvnic. „Hlavně děti se hned na začátku prázdnin ptají, kdy pojedeme zase do Lubů," smála se.
A nejsou jediní, kdo sem jezdí rád.
„Každý rok se těším víc a víc," řekl starosta Erlbachu Klaus Herold. „Hraniční slavnosti jsou neodmyslitelnou součástí roku. Lidé okolo vědí, že je zbytečné v tomto termínu pořádat jiné akce," smál se.
A jak vlastně slavnosti vznikly?
„Po roce 1989 se lidi začali na místní hranici u závory setkávat a oťukávat se," popisoval Jan Kreuzinger, bývalý starosta Lubů, který u zrodu akce stál. Další rok přichystal jeden z německých spolků občerstvení, a tak se Češi nechtěli nechat zahanbit a pohoštění při dalším setkání oplatili. Postupně se přidala také muzika a naprosto spontánně tak vznikly Hraniční slavnosti, které se tento víkend konaly již poosmnácté. „Samozřejmě mě těší, že z tak skromných začátků vznikla tak oblíbená akce," odpověděl bývalý starosta.
Od roku 2004 navíc patří ke slavnostem výstava historických traktorů. Letos také vypustilo Sdružení chovatelů poštovních holubů z Karlovarského kraje a Vogtlandu holuby jako poděkování starostům Lubů a Erlbachu, kteří nad jejich sdružením převzali záštitu.
Hraniční slavnosti se ale mohou pyšnit také tím, že se za celou dobu svého trvání obešly bez jediného konfliktu.
Zajištění akce ale není žádná legrace. Proto se později na hranici setkají pracovníci technických služeb obou měst.
18. Hraniční slavnosti byly spolufinancovány z Česko-německého fondu budoucnosti na české straně a Programu pro podporu meziregionální a přeshraniční spolupráce a evropské myšlenky na německé straně.