Kapela Grande Tete, původem z Mariánských Lázní, si dokázala za jediný rok své existence vybudovat jméno, na které slyší mnoho fanoušků Ska v celém Karlovarském kraji. Saxofonista Vladimír Ležatka a Marek Drahokoupil, který hraje na baskřídlovku a pozoun odpověděli deníku na pár otázek.

Účastnili jste se soutěže Karlovarská rocková mapa, jak jste dopadli?

MD: My a další čtyři kapely jsme byli ve finále. Postoupili jsme ze semifinálového kola díky hlasování po internetu.

VL: Úplně na začátku byla nějaká základní kola, kde se vždycky ze tří kapel vybírala jediná. Ve finále se už hrálo na živo před odbornou porotou. Bohužel jsme nevyhráli, ale určitě je úspěch být mezi prvními v celém Karlovarském kraji.

Jak dlouho funguje vaše kapela?

MD: Za nedlouho to bude už rok.

VL: Přesně od 28. února 2009. To jsme se odtrhli od Kokrhell bandu.

Proč jste se vlastně od Kokrhell bandu odtrhli?

VL: Měli jsme nějaké neshody s kapelníkem, dá se říct, že kazil atmosféru na koncertech a zkouškách.

MD: Další věcí byl problém s komunikací a nezájmem o osobní zájmy a časovou flexibilitu jednotlivých hudebníků.

Jste poměrně početná skupina, kolik vás vlastně je?

VL: Je nás celkem devět. Radek Hlaváček, který hraje na bicí, baskytarista Stanislav Horna, zpěvačka Hanka Piskáčková, akordeonistka Karolína Chvalová, trumpetista Zdeněk Nový a nesmíme zapomenout na Eduarda Štůlu, který nám dělá webmastera, fotografa a svým způsobem i managera.

MD: Já s Vláďou jsme v kapele samozřejmě taky. (smích) Já hraji na pozoun a baskřídlovku a Vláďa na tenor saxofon.

Jaký styl muziky vlastně vůbec hrajete?

VL: My tomu říkáme dechrock. V podstatě je to směsice rocku, ska a punku. Většina kapel má monotónní melodie, v různých písních se opakují nebo se velmi podobají. Tomu se snažíme vyhnout a tak máme trochu širší žánrový záběr.

MD: U nás se na skládání písniček podílíme všichni najednou. Snažíme se být v každé skladbě originální. Na zkouškách hodně jammujeme, někdo předhodí rytmus a postupně se přidávají další. Dá se říct, že nejdříve dáme dohromady melodii a až pak vymýšlíme text.⋌(lma)