Pro lidi, které přitahuje buddhistické náboženství, pořádá sdružení Diamantové cesty z Kraslic přednášku. „Buddhovo učení bude v Sokolově předávat česká učitelka buddhismu Diamantové cesty Petra Jarošová. Ve svém výkladu se zaměří především na postavení buddhismu v současném moderním světě,“ říká za sdružení Daniel Slavík. Přednáška na téma Buddhismus na Západě se uskuteční 21. listopadu od 19 hodin v malém salonku Hornického domu v Sokolově.

Buddhistické učení má v poslední době v sokolovském regionu stále více příznivců. Podle Jarošové se totiž nejedná o exotiku nebo násilné přenášení kulturních tradic východu do evropského způsobu života. „Buddhismus přináší nadčasové metody, díky nimž můžeme rozpoznat všudypřítomný potenciál naší mysli. Právě proto jej mohou využívat lidé po celém světě. Myslím, že buddhismus je tolik oblíbený, protože přináší konkrétní metody, které vedou k rozvoji lidského potenciálu,“ uvádí Jarošová.

„Bude to veřejná přednáška, určitě se přijďte všichni podívat,“ dodává Slavík.
Cestující učitelka se buddhismem zabývá již osm let. Od roku 2006 jezdí po českých městech a předává své zkušenosti nejen praktikujícím buddhistům, ale také příznivcům tohoto učení, jejichž počet v Evropě i České republice stále roste. „To je dáno zřejmě tím, že se jedná o takzvaný laický styl buddhismu, který vyhovuje zejména moderním, nezávislým a samostatným lidem. Ti se jeho praktikování běžně věnují při studiu nebo běžném civilním zaměstnání,“ poznamenal Slavík.

Buddhismus Diamantové cesty je známý pro svou dlouholetou tradici. Metody tohoto učení pocházejí přímo od historického Buddhy Šákjamuniho, který je svým žákům předával již před 2 550 lety. Buddhovy nauky se po staletí rozvíjely v Indii, odkud byly posléze přeneseny do Tibetu. Odtud se buddhismus vlivem čínské invaze v 50. letech 20. století začal postupně dostávat až do západního světa.

V červnu loňského roku byl Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü zaregistrován Ministerstvem kultury České republiky jako oficiální náboženská společnost. „Je zatím první a jedinou oficiálně potvrzenou organizací buddhistů v zemi,“ připomenul Slavík s tím, že v České republice v současné době funguje téměř 50 meditačních center a skupin, v nichž se pravidelně schází několik set praktikujících.