„Jako každý rok vyhlašuje Městská knihovna Františkovy Lázně v Týdnu knihoven amnestii dlužníků. Celý týden mají čtenáři možnost přinést nazpět knihy, které nestačili vrátit v řádném termínu, aniž by jim byla účtována pokuta z prodlení," uvedla ředitelka knihovny Šárka Hejzková.

Noví čtenáři se mohou přihlásit na celý rok do knihovny zdarma a pro ty stávající bude v oddělení pro dospělé připraven zábavný kvíz o drobné ceny „Poznej ilustrátora", ve kterém si mohou ověřit znalost známých českých kreslířů.

„Oslavíme také společně 1. narozeniny našeho „Nápadníka", což je nástěnka, na kterou mají návštěvníci možnost psát nápady, rady, připomínky či pochvaly. Již rok trpělivě stojí na chodbě knihovny a rád by dostal k narozeninám spoustu hezkých obrázků vašich oblíbených knižních hrdinů," doplnila knihovnice Jana Žáková.

V pondělí večer si návštěvníci užili literární pořad s názvem Živé čtení z díla Karla Čapka – Případy Dr. Mejzlíka. V režii Jiřího Hraše, za hudebního doprovodu Štěpána Plachého a v podání Václava Pavlíka zazněly povídky Karla Čapka tak, jak si autor představoval.

V dětském oddělení, které je mimochodem čerstvě vyzdobeno nástěnnými malbami, je připraveno Středeční odpoledne s komiksem. V době od 13 do 16 hodin budou nachystané kvízy, soutěže, úkoly a vyrábění. Děti ze školní družiny při základní škole se mohou těšit na čtení z knížky Už se nebojím tmy, výtvarnou soutěž a komiksové hrátky. Besedu a workshop s Danem Černým, Jak se rodí komiks, si pak užijí žáci 5. a 6. tříd základní školy.

„Celý týden vyvrcholí v sobotu 8. 10. 2016 KnihOlympiádou, soutěžním odpolednem v okolí knihovny pro děti i jejich rodiče," podotkla Jana Žáková. „Od 13 do 16 hodin si mohou návštěvníci vyzkoušet olympijské sporty netradičně a užít si dobrou zábavu a legraci," dodala.

Týden knihoven každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) na podporu četby a knihoven. Centrem zájmu jsou čtenáři a návštěvníci. Knihovny se snaží svými aktivitami na podporu knih a čtenářství nabídnout atraktivní využití volného času pro nové čtenáře a zároveň pečovat o své stávající. (sim)