Není to tak dlouho, co parta mladých lidí z Chebska založila uměleckou skupinu UMSKUP. Vznikla jako recese. Jede ale dál. Jeden z jejích členů, Janek Lesák, Deníku řekl, jak vznikli i co mají v plánu dál.

Povězte, proč vlastně UMSKUP vznikl?

Když se chystal festival Chebské dvorky 2009, potkal mě na náměstí Zbyněk Illek s Hankou Olišarovou z Galerie 4. Zeptali, jestli bychom nemohli s pár lidmi dělat živé pozvánky na Dvorky. A protože mě zastihli, přiznávám, v ne zrovna střízlivém stavu, odkýval jsem jim to. Když mi zpětně došlo, co jsem odsouhlavil, trochu jsem se zděsil. Bylo mi už ale trapné jít za nimi a říct: Pardon, byl jsem přiopilej, když jsem vám to slíbil. Honza Gruber, 'umskupák', mě ujišťoval, že to zvládneme. A tak jsme si řekli, že to dotáhneme do konce.

Kdo tedy uskupení tvoří?

Tvrdé jádro činí zhruba osm lidí. Nicméně v celém UMSKUPu je nás 15, plus občas pomáhají i další. Jsme parta kamarádů a ne instituce, takže takové věci jako smlouva na dvě sezóny u nás neexistují. Pomáhá, kdo může a kdo má zrovna chuť.

A jaké je zaměstnání členů?

To je právě ta legrace! Pod štítkem umělecké skupiny se kromě dvou studentů umělecký škol schovávají studenti práv, bohemistiky, historie, lékařství, geografie nebo dokonce teoretické fyziky! Troufám si tvrdit, že nebýt UMSKUPu, nikdy by tito lidé divadlo nehráli. Ale my jsme to společně zkusili a já nevěřil vlastním očím, jak jsou na jevišti úžasní. Neříkám, že jsou to dobří herci v běžném slova smyslu. Ale říkám, že hrají výborné divadlo. Jiné, než na jaké jsme zvyklí. Jsou to totiž osobnosti. Je v celku jedno, jestli umí prožívat jako dramatická postava – tak jak se to vyžaduje u přijímacích zkoušek na herectví. Ale všechno jsou to individuality, víceméně vyhraněné osobnosti. Nebudou dělat na jevišti něco, za čím si nestojí. Nejen proto jsou všechny role našim hercům psané na tělo. Navíc je pro ně divadlo svátek. Hrají ho jen výjimečně a díky tomu si každé představení užívají absolutně naplno. Tohle herec s pevným angažmá nemůže. Další rozdíl je v tom, že vlastně nemají uměleckoidní ambice. Oni divadlo k životu nepotřebují. Když ho hrát nebudou, budou dělat něco jiného. No a? Studovanému herci ale nic jiného, než divadlo nezbývá. Díky tomu vzniká něco jedinečného a něco úplně jiného, než je pod pojmem „divadlo“ zvykem. A v tom to celé spočívá.

Na představeních máte úspěch. Čekali jste to?

Je pravda, že na to, že UMSKUP původně vznikl jako recese a nyní se na náš repertoár klube třetí inscenace, na to je to úspěch. Vlastně jsme ani nečekali, že budeme hrát divadlo. Potom ale následovalo to, že jsme v létě chtěli s kamarády z UMSKUPu jezdit po Čechách, ale neměli jsme peníze. Tak jsme z věcí, co jsme našli na chalupě, vyrobili scénu k našemu budoucímu představení Česká historie aneb od třesku až po potlesk, napsali jsme scénář a odjeli 'kočovat'. Několik dní jsme ji zkoušeli po lesích a pak s ní jezdili po hradech a zámcích. Lidé nám vždy do klobouku naházeli pár drobných na cestu dál.

Takže jedete dál?

Budeme pokračovat tak dlouho, dokud budeme někoho zajímat. Od další sezóny máme domluvených několik představení po pražských klubech. Například Českou historii po nás už dlouho chtěla katedra Historie na FF UK. Mají ji slíbenou na říjen. Uvidíme, jestli se nám podaří v těch klubech hrát častěji. Pokud ano, bude záležet jen na tom, jestli se najdou diváci, které naše tvorba bude oslovovat, a začnou na nás chodit. Pokud zjistíme, že hrajeme o něčem, co lidi zajímá, pak budeme pokračovat, dokud nás nevyvedou ze scény.

Začali jsme vytvořením našeho webu www.umskup.cz, kde se kromě informací o nás a naší tvorbě mají lidi možnost dozvědět, kdy a kde hrajeme, najdou tam krásné fotky z našich akcí, brzy přibudou trailery k našim inscenacím a dokonce na nich najdou i sekci Napište hru!. To je místo, kde bude možnost pouze vyplněním několika základních kolonek za pár minut napsat krátkou hru. Ty nejlepší budeme na webu pravidelně zveřejňovat, ale není vyloučeno, že bychom je někdy v budoucnu i zinscenovali. Chebané nás budou určitě moci vidět v prosinci v G4 na 25. narozeninách Galerie. Chystáme hru speciálně pro Galerii a o Galerii.

Je vůbec možné nějak vaši tvorbu popsat?

Těžko! Mohuto popisovat hodiny, ale teprve, až lidi přijdou na naše představení, pochopí, co jsem tím myslel.
Mohu jen velmi obecně říct, že jádrem naší tvorby je autorské divadlo – na základě vlastního textu, kterým se snažíme o kvalitní zábavu, která má smysl. Není to tradiční žánr komedie. Snažíme se spíš divákům zprostředkovat příjemný 'pokec s námi' a divadlo je nám k tomu pouze prostředkem.

Mnohé určitě zarazí název vaší skupiny…

Zní to zajímavě, viď? A přitom je to jenom fór. UMSKUP je zkratka slov UMělecká SKUPina.
Když se chystala naše první akce na Chebské dvorky, volali mi z G4, že potřebují vědět, jak se chceme jmenovat. Nejlépe hned, protože to potřebují napsat do programu. Zrovna okolo procházel další 'umskupák' Petr Konáš. Já sundal mobil od ucha a vybafnul jsem na něj: „Řekni mi název umělecký skupiny! Hned!“ On se na mě podíval jako na zjevení, chvilku zmateně kroutil rameny a asi po pěti vteřinách řekl: „Um…ělecký skup…iny? UM…SKUP?“ Já mu poděkoval, vrátil telefon k uchu a nahlásil název do programu.