Na počátku by mohla být kvízová otázka: Kde člověk najde v Aši největší koncentraci pedagogů na jednom místě? Odpověď zní: v muzeu na vernisáži výstavy o historii škol na Ašsku.

Řada z nich ovšem prohlásila, že přijdou ještě jednou, aby si mohli výstavu prohlédnout v klidu a bez tlačenice.

Expozice se měl původně týkat je Hlávkovy školy, která letos oslavila stoleté výročí. „Nakonec jsme se ale v lednu domluvili, že ji rozšíříme a začali jsme shánět fotografie a další věci týkající se škol nejen fungujících, ale i těch zaniklých,“ poznamenala předsedkyně Sdružení rodáků, patriotů a přátel města Aše Zdena Peterková.

„Se sbíráním materiálů jsme začali někdy v březnu,“ doplnila. „Začali jsme obcházet školy, sbírat kroniky, obcházeli jsme vesnice, postupně jsme se seznamovali s historií škol, hledali jsme starousedlíky a bývalé Ašáky,“ vyjmenovala.

K vidění jsou nejen fotografie, ale také školní záznamy a další zajímavé exponáty.

U tabule s fotkami hranické školy se zastavil také Petr Kovařík. „S těmi lidmi jsem učil, to jsou moji kolegové,“ řekl nad snímkem z roku 1984.

Stylově na vernisáži nechyběl ani školník a vrchní školní inspektor Pantoflíček (Josef Němejc) a každá z ašských škol si přichystala kulturní vystoupení.