Ve srovnání s loňskem je to sice o pět tun méně, ale ředitel Potravinové banky Karlovarského kraje Milan Hloušek si i letošní sbírku velice pochvaluje. „Jsme za to velmi rádi. Doplnili jsme v bance všechno, co nám chybělo, regály se opět zaplnily,“ říká a zdůrazňuje: „To všechno poputuje potřebným v našem kraji.“

Celkový výsledek nejen v kraji, ale i v celé republice ovlivnilo určitě i to, že se Národní potravinové sbírky zúčastnilo méně obchodů. Jak vysvětlil ředitel, jeden z obchodních řetězců uspořádal už v září vlastní potravinovou sbírku. Přesto se našly v kraji obchody, kde trhli vlastní rekordy.

„V jednom z obchodů v Karlových Varech darovali lidé více než dvě tuny potravin a drogerie a i v Sokolově bylo v jednom z obchodů odevzdáno o 150 kilogramů více zboží než vloni,“ vyčíslil Milan Hloušek.

Ten ocenil nejen lidi, kteří se rozhodli svým nákupem pomoci potřebným, ale také dobrovolníky v obchodech i v potravinové bance. Ti vybírali zboží od zákazníků, převáželi ho a poté po celou sobotu až do nočních hodin vykládali a rovnali do regálů v potravinové bance. A měli se po celou dobu co otáčet. Ještě dokonce v pondělí přišli další z nich pomoci s tříděním vybraného zboží.

Regály potravinové banky tak zaplnila mléka, konzervy, těstoviny, oleje či polévky, všechno, co už začínalo chybět. Ale taky čokolády, sušenky, adventní kalendáře anebo třeba dětské pleny či dětská kosmetika. Z potravinové banky putuje zboží těm, kteří to nejvíc potřebují. S blížícím se zimním obdobím zájem stoupá.

„Letos nám přibyla například Mateřídouška, Útočiště, Hospic Svatého Jiří v Chebu a Dolmen. Rozšiřuje se tak skupina odběratelů. Už to nejsou jen ti bezdomovci, jak si mnozí lidé představují, ale pomoc putuje rodinám s dětmi, seniorům, zdravotně postiženým, klientům hospice, farním charitám a dalším neziskovým organizacím v kraji,“ upřesnil ředitel Hloušek.

Jak doplnil, ne ze všech obchodů se sváželo vybrané zboží do potravinové banky. „Například výtěžek jednoho z obchodů v Mariánských Lázních, který činil 683 kilogramů, odvezli rovnou do mariánskolázeňského dětského domova.“

Celkem dárci darovali po celé České republice 321 tun zboží, z toho 41 tun drogistického zboží. „Pro nás je nejdůležitější to, jakou vlnu solidarity opět Národní potravinová sbírka pomohla zvednout. Jsme také rádi, že lidé letos kromě základních potravin darovali více drogerie a hygienických potřeb a někde také mnohem kvalitnější potraviny. Právě to, že lidé přemýšlejí nad tím, co koupí a komu pomohou, byl jeden z hlavních motivů, proč jsme před šesti lety sbírku založili a proč ji organizujeme,“ řekla Pavlína Kalousová, předsedkyně BpS – Byznys pro společnost, který sbírku organizuje.

„To, že se lidé mohou seznámit s konkrétními příběhy potřebných, propaguje i tolik potřebnou a často neviditelnou práci neziskových a charitativních organizací,“ dodává Kalousová.