Smlouvy na stavbu nikdy nedokončeného akvaparku v horské Bublavě na Sokolovsku jsou neplatné. Obec tak nemusí firmě Skanska doplatit 19 milionů korun za výstavbu vodního ráje, kvůli kterému se obec dostala do vážných finančních potíží. V pátek o tom rozhodl Okresní soud v Sokolově. Skanska naopak musí obci vrátit 57 milionů korun, které jí Bublava v průběhu let postupně zaplatila. Obec by si navíc mohla přijít i k úrokům, které činí přes 35 milionů.

Soudce Jaroslav Simet při čtení rozsudku jasně řekl, že smlouvy jsou neplatné od samotného počátku, neboť je nikdy neschválilo zastupitelstvo. „Tehdejší starosta nejednal podle vůle obce. K rozhodování o stavbě a podepisování smluv neměl od zastupitelů zmocnění," řekl Simet. Poukázal například na to, že zatímco veřejná soutěž byla vyhlášena na konci března roku 1999, samotné zastupitelstvo se o ní dozvědělo až o tři měsíce později. A obdobně to prý fungovalo i v dalších etapách výstavby, kdy zastupitelé jednotlivé kroky exstarosty Bohumila Havla brali jen na vědomí.

Skanska dostala od obce proplacené faktury za 57 milionů. Firma ji žalovala ještě o dalších 19 milionů. Bublava se tak protižalobou domohla svých peněz zpět. Soud také rozhodl o tom, komu vlastně akvapark patří. „Vzhledem k tomu, že neexistuje smlouva o dílo, patří stavba firmě Skanska," uvedl soudce. „Od počátku obec tvrdila, že smlouvy jsou neplatné. Nakonec se to potvrdilo," zhodnotila rozsudek právní zástupkyně Bublavy Alena Králová. Nadšení neskrýval ani současný starosta Igor Jirsík. Tomu už na chodbě soudu drnčel telefon a lidé se ho ptali, jak vše dopadlo. „Cítím skvělý pocit a doufám, že po letech se už vše uzavře," řekl Jirsík. Reagoval na to, že kauza se táhne už dlouhých deset let. Obec zároveň vrací státu 33 milionů za špatně použitou dotaci na akvapark. Zbývá přitom uhradit ještě 19,4 milionu. „Obec roky trpí. Není na opravy chodníků, silnic, nemůžeme čerpat dotace z EU ani od státu," dodal.

Rozsudek není pravomocný a je pravděpodobné, že Skanska se proti němu odvolá. Ta se v pátek k rozsudku vyjadřovat nechtěla.