V současné době totiž právní předpis, který by provozování pouličních uměleckých produkcí na území Karlových Varů reguloval, neexistuje. Cílem vedení města není zákaz pouličních umělců, takzvaného buskingu, jako takových, ale chtějí k němu dát určité mantinely.

„V materiálu, který předkládáme zastupitelům, jsou doporučené lokality, kde bude busking možný. V návrhu jsou uváděny také časy, kdy budou moci umělci svou produkci provozovat,“ vysvětlila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Nejen vedení města, ale i mnozí zaměstnanci hotelů a jejich hosté mají například nyní velký problém s hudebníkem, který vystupuje na Mlýnské kolonádě. „Hraje tu hodně často na housle, které má zapnuté přes kombo. A lidi v okolí to opravdu obtěžuje,“ konstatoval náměstek primátorky Tomáš Trtek. Právě takovou produkci má nová vyhláška omezit. „Návrh počítá s tím, že umělci mají oživit veřejný prostor kvalitními vystoupeními. Současně je třeba zamezit rušení osob dlouhodobými jednostrannými, hlasitými, či obtěžujícími pouličními produkcemi,“ dodala primátorka.

Současná městská legislativa už zakazuje produkci ve vnitřním lázeňském území s výjimkou ulice T. G. Masaryka, Smetanových a Dvořákových sadů, části ulice Lázeňská, Staré louky, Goethovy stezky a parku u letního kina.