Alespoň prozatím. Tyto podmínky stanovilo vedení města pro bydlení v sedmnácti nově vybudovaných bytech. U opozice však narazilo. Té se toto omezení nelíbí a na posledním zasedání zastupitelů se na toto téma strhla debata.

„Chceme, aby se změnily podmínky pro pronájem bytů v budově Zdraposo. Nelíbí se nám, že byty, které byly slibované jako byty pro co největší skupinu obyvatel, jsou podle schválených podmínek pouze pro starší 60 let. Ačkoliv jsme se snažili vysvětlit naše argumenty, debata byla dlouhá a následně byl bod odložen a bude projednán na následujícím jednání zastupitelstva, které se uskuteční v červnu tohoto roku,“ sdělila Tereza Flaková za Piráty Sokolov s podporou Starostů a nezávislých.

Město staví bez dotace, pouze za své, takže není vázáno žádnými podmínkami. Akce vyjde na 25 milionů korun. Byty jsou pěkné. Mají velké sklepy, ty dolní i předzahrádku, horní zase balkon. Jsou v uzavřeném areálu a každá bytová jednotka má vlastní parkování.V ostatních městských bytech, které Sokolov vlastní, podobná věková omezení nejsou. Žadatelé sice musejí splnit několik podmínek, ale co se týče věku musejí být pouze plnoletí.

Podobně jsou na tom v sousedním Chebu. Jediným věkovým kritériem, které Cheb má, je, aby byl zájemce dospělý. „Musí být zletilý a způsobilý k právnímu jednání,“ sdělila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková. „Další podmínkou je, že musí být občanem státu Evropské unie. Dále je nutné doložit svým čestným prohlášením spolu se žádostí, že nebyl v minulosti a není ani v současnosti on a partner nájemcem jiného bytu ve vlastnictví města Chebu nebo jiného vlastníka, ze kterého dostal výpověď z důvodů neplacení nájemného nebo hrubého porušování nájemní smlouvy,“ doplnila.