Autoři šesti nejlepších prací převzali ceny od hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, která výtvarnou soutěž spojenou s oslavami 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky vyhlásila.

Soutěž se konala od 2. května do 29. června. Úkolem dětí bylo namalovat obrázek nebo vytvořit ruční práci na zadané téma. Fantazii se rozhodně meze nekladly, proto bylo zcela na nich, jakou si zvolí výtvarnou techniku.

„Mohu říci, že jsem byla velice mile překvapena, kolik nádherných prací se nám v soutěži sešlo. Celkem jsme obdrželi šestašedesát prací a díky nim jsem se mohla alespoň na malou chvíli přenést do doby, kdy se po kolonádách promenádovaly dámy s paraplíčky a doprovod jim dělali muži v elegantních kloboucích,“ uvedla hejtmanka.
Podle došlých obrázků bylo poznat, že děti při malování velice často využívaly historických předloh. Soutěžní díla hodnotili ředitel Galerie umění Karlovy Vary Jan Samec a zástupkyně ředitelky Základní umělecké školy Antonína Dvořáka Karlovy Vary Dagmar Svobodová.

„Hodnocení pro nás nebylo jednoduché, protože se nám opět sešla spousta povedených děl. Rozhodující pro nás byla ale tvůrčí kreativita,“ uvedl Jan Samec.

„Jako vítězné jsme tedy vybírali na první pohled sice méně efektní práce, ale za to plné dětské spontaneity,“ poznamenal Samec.

Kromě mobilních telefonů, tabletů a MP3 přehrávačů děti dostaly i volné vstupenky do Galerie umění Karlovy Vary, kde mohou načerpat inspiraci k dalšímu tvoření. Připraven je pro ně také výtvarný workshop, v rámci kterého se naučí novým technikám. Rodiče, příbuzní a kamarádi jsou pak zváni na doprovodnou výstavu, kde budou k vidění vybraná soutěžní díla, včetně těch vítězných. Probíhat bude od 1. do 19. října ve vestibulu budovy A krajského úřadu a navštívit jí bude možné každý všední den.

A kdo byl nejlepší?

Kategorie 6 až 10 let: 1 Zuzana Kalousová, Šabina; 2. Radomil Kubát, Citice; 3. Iva Šperlová, Karlovy Vary
Kategorie 11 až 15 let: 1. Martin Hámor, Kynšperk nad Ohří; 2. Ondřej Nosál, Loket; 3. Tran Phuong Anh, Nové Sedlo.

Ilustrační foto.
Obce dostanou peníze na silnice