„Slabé ročníky jsou v posledních letech opravdu znát. Navíc novým trendem je větší zájem o maturitní předměty než učňovské obory," podotkla učitelka Eva Joklová z nejdecké střední odborné školy a učiliště. Na letošní výstavě škol v Thermalu bylo více jak padesát expozicí.

„My zatím úbytek žáků až tak nepociťujeme, pořád jich máme dost," dušovala se kantorka Mirka Moučková z karlovarského středního odborného učiliště stravování a služeb.

„Já mezi vystavujícími konkurenci necítím, ba naopak. Máme zde možnost vyměnit si své zkušenosti nad kávou a poznat tak více ostatní školy," podotkla Jitka Tarantová ze Soukromé obchodní akademie Sokolov. „Navíc jsou zde všichni, a my si tak nemůžeme dovolit zde chybět," dodala k aktuální prezentaci.

„Já sám nevím, na kterou školu půjdu. Jsem zatím v osmé třídě, a tak si můžu dovolit ještě nějaký ten čas přemýšlet," prozradil Matyáš Kolár. Naopak většina deváťáků už má o svém budoucím zaměření jasno. „Už odmala mě bavilo vařit. Navíc v poslední době mě strašně chytlo vyrábět sladké dezerty a dorty. I proto bych to chtěla studovat," řekla Jana Březinová.

„My se snažíme i při dni otevřených dveří hlavně informovat rodiče i potenciálního žáka o možnosti uplatnění na trhu práce. To je podle nás ta správná motivace ke studiu na naší škole," prozradila recept na úspěšný nábor Jana Bartošová z karlovarské obchodní akademie.

Jak každá škola jinak cílí na své možné budoucí žáky, je krásně poznat na prezentaci škol. Někteří zde vsadili na krásné studentky, které mají po kapsách schovanou nejednu chválu své školy. Jiné vsází na svou výbornou kuchyni a další například na vystavenou moderní techniku. „Abych řekla pravdu, já jsem neměla deštník, a tak jsem se přišla schovat před deštěm," podotkla při odchodu z výstavy slečna v modrém.